Domov Komentáre KLUS: Čaká Britániu kolaps, či nová éra vzťahov s EÚ?

KLUS: Čaká Britániu kolaps, či nová éra vzťahov s EÚ?

0
0

Už o pár mesiacov 29. 3. 2019 vystúpi Veľká Británia z EÚ a nastane tzv. Brexit. Veľmi vážnou otázkou však stále zostáva spôsob, ako Briti úniu opustia.

V hre je totiž stále viacero scenárov. Tí, čo poznajú Britániu vedia, že najmenej pravdepodobným je jej zotrvanie v EÚ. Hlas ľudu je tam totiž hlas boží. A to napriek tomu, že rozhodla minimálna väčšina a z hľadiska všetkých voličov výrazná menšina.

Podstatne pravdepodobnejší je scenár, že by Británia zostala jednou nohou dnu, druhou von. Podobne ako Nórsko, či Švajčiarsko. Zabezpečilo by to členstvo na tzv. vnútornom trhu EÚ, resp. dlhé tzv. prechodné obdobia na rôzne oblasti politiky a ekonomiky.

Vďaka nim by sa na Britániu pozeralo takmer ako na člena. Akurát, že by Briti museli ďalej rešpektovať „normy z Bruselu“. A navyše, tentoraz by ich už nemohli ani ovplyvniť.

No a keďže takéto obmedzenie suverenity je pre hrdých Britov problém, v hre je stále ešte posledná možnosť. Odísť bez akejkoľvek dohody.

Tento scenár však so sebou nesie mimoriadne riziká, ktoré v extrémnych prípadoch hovoria dokonca o rozpade Británie, či kolapse krajiny. Najmä Severní Íri a Škóti boli totiž jasne proti vystúpeniu z EÚ a hlasno a často to zdôrazňujú.

Navyše odhady samotnej britskej vlády upozorňujú, že už v prvý deň po odchode skolabuje prístav v Doveri a do pár dní sa supermarketom minú potraviny a nemocniciam lieky.

Pre Slovensko je tento scenár nebezpečný hneď z dvoch dôvodov. Prvým je odhadom stotisíc našich občanov, ktorí dnes v Británii žijú ako občania EÚ a ocitli by sa zrazu bez akéhokoľvek právneho štatútu.

Druhý problém je aj pomerne rozsiahly vzájomný obchod a investície, ktoré dostanú nové, neželané pravidlá. Britská premiérka sa síce nechala počuť, že žiadna dohoda je lepšia ako zlá dohoda, ja si však dovolím tvrdiť opak.

Je v našom najlepšom spoločnom záujme dohodnúť sa. Britov z únie nik nevyháňa a radšej sa dohadujme roky, akoby sme rozchod s „búchajúcimi dverami“ mali hlboko ľutovať na oboch brehoch La Manche.

Martin Klus, politológ a poslanec NR SR za SaS

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Koment 20/2020: Repatrianti blokovali hranice, „svalovci“ spomaľovali dopravu

V znamení protestov sa niesol minulý týždeň na Slovensku. I ten na hraniciach, i ten na vs…