Domov Komentáre KLUS: Diplomacia je kotva

KLUS: Diplomacia je kotva

0
0

Nezabúdajme, že slobodu a demokraciu treba ustavične chrániť.

Málokto vie, že 28. august je Dňom slovenskej diplomacie. Pripomína nám hodnoty, na ktorých stojí zahraničnopolitická orientácia Slovenskej republiky.

Tú sme si jasne vybrali ešte v novembri 1989, „nežnou“ porážkou krutej totality, ktorá nás násilím dlho držala v područí neslobodného režimu v Moskve.

A som veľmi rád, že naša zahraničnopolitická orientácie je dodnes postavená na princípoch mierového spolunažívania národov, rešpektovaní pravidiel a medzinárodných záväzkov.

Naša diplomacia je teda kotvou, ktorá nás drží v slobodnom a demokratickom svete.

Zatvárať si oči pred agresiou, porušovaním ľudských práv a pred snahou upierať iným krajinám zvoliť si vlastnú slobodnú cestu, by bolo popretím odkazu Nežnej revolúcie z roku 1989, ale tiež zavrhnutím odkazu Slovenského národného povstania, ktorého výročie sme si nedávno tiež pripomenuli.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: KLUS: Čo s ruskými turistami?

Stáť na strane Ukrajiny, ale aj za občanmi Bieloruska túžiacimi po skutočnej demokracii, znamená stáť na strane civilizovaného sveta, demokratických hodnôt a dodržiavania medzinárodného práva.

Práve tieto princípy slovenská diplomacia chráni a presadzuje vo svete. Robíme to ako zvrchovaný štát, ktorý je hrdým členom Európskej únie a Severoatlantickej aliancie.

Je to mimoriadne dôležité, rovnako ako schopnosť zastať si tých, ktorým nie sú dopriate ich legitímne požiadavky na život v mieri, slobode a demokracii.

Veď Slovensko sa už vo svojej Ústave, v preambule a prvom článku, prihlásilo k princípom svetového poriadku založenom na rešpektovaní pravidiel a záväzkov vyplývajúcich z medzinárodného práva. Ochrana týchto hodnôt je prioritou našej diplomacie.

A samozrejme, platí, že či už ide o presadzovanie štátnych záujmov, alebo o konzulárnu pomoc, slovenská diplomacia je tu v prvom rade pre ľudí!

Martin Klus, štátny tajomník MZVEZ SR za SaSNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…