Domov Komentáre KLUS: Hrdinstvo Ukrajiny je pre nás vzorom

KLUS: Hrdinstvo Ukrajiny je pre nás vzorom

0
0

V boji za slobodu nášho suseda ide o budúcnosť celej Európy.

Keď koncom februára Putinove vojská vtrhli na Ukrajinu a začali útočiť na nevinných občanov, bezpečnostná situácia v Európe sa definitívne zmenila.

Osem rokov po anexii Krymu pokračuje režim v Moskve vo svojej agresívnej politike podkopávania suverenity a územnej celistvosti svojich susedov.

Medzinárodné právo, nezávislosť či zvrchovanosť inej krajiny pre vládcu Kremľa a jeho spolupracovníkov absolútne nič neznamenajú. Znovu sa pokúšajú silou prekresliť hranice iných štátov. Neodôvodnený útok na nášho suseda sa stal zlomovým bodom v moderných dejinách.

Na tento zločin proti mieru a očividné porušenie medzinárodného práva či Charty OSN sa však občania Ukrajiny odmietli len nečinne prizerať. Neuverili vymysleným argumentom o údajnej „mierovej misii“ Ruska či akomsi „oslobodzovaní“ Ukrajiny.

Nepodľahli cynickej kremeľskej propagande, ktorá sa ani zabíjanie žien a detí neštíti ospravedlňovať lžou.

Hrdinstvo ukrajinského ľudu je obdivuhodné a dáva nám nádej na víťazstvo nad zlom. Len si spomeňte na správy o tom, že Ukrajinka krátko po vypuknutí vojny porodila v podzemnej stanici metra, kde sa s ďalšími obyvateľmi Kyjeva ukrývala pred ruskými náletmi.

Alebo na mladého ukrajinského vojaka Vitalija Skakuna, ktorý odpálením mosta spomalil postup ruských okupantov aj za cenu vlastného života.

Ale nezabúdajme ani na ďalších odvážnych Ukrajincov – bratov Kličkovcov, obrancov Hadieho ostrova v Čiernom mori, ktorí podľa všetkého padli do ruského zajatia, či na tisíce vojačiek a vojakov a samotného lídra, prezidenta Volodymyra Zelenského, ktorý odmietol ponuku na evakuáciu a hrdo vedie krajinu aj v čase vojny.

Tí všetci sú pre nás vzorom. Putin si myslel, že Ukrajinu a západné demokracie združené v EÚ a NATO rozdelí, rozháda či aspoň zneistí a vyľaká. Stal sa však presný opak.

Aj my, spojenci Ukrajiny, sme dnes jednotnejší a odhodlanejší pomôcť brániť suverenitu nášho partnera a suseda ako ešte nikdy predtým.

Pretože toto nie je vojna ruského ľudu proti Ukrajincom. Toto je Putinova vojna. Postaviť sa agresorovi a pomáhať susednej krajine totiž znamená bojovať za nás samotných. V konečnom dôsledku totiž ide aj o našu bezpečnosť a spoločnú budúcnosť.

 Martin Klus, štátny tajomník MZVEZNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…