Domov Komentáre KLUS: Keď ide o Ukrajinu, ide aj o nás

KLUS: Keď ide o Ukrajinu, ide aj o nás

0
0

Slovenská diplomacia sa nemôže mlčky prizerať, keď náš sused čelí hrozbám.

Posledné dni sa čudnými internetovými stránkami aj na sociálnych sieťach šíria „overené správy“ o tom, že Severoatlantická aliancia (NATO) sa vraj „montuje“ do Ukrajiny a Slovenskom putujú konvoje americkej armády. Alebo aj „stará známa“ lož, podľa ktorej Krym patrí Rusku.

Nič z toho nie je pravda – veď Ukrajina nie je členom NATO a o zapojení sa Aliancie do prípadných bojov na strane Ukrajiny nemôže byť reč. Cez naše územie sa dlhodobo plánovane presúvajú naši spojenci a takéto presuny im vždy povoľuje vláda SR.

A napokon, hranice nezávislej Ukrajiny (vrátane Krymu) po rozpade ZSSR uznávalo aj samotné Rusko, kým to hrubo neporušilo hanebnou anexiou v roku 2014.

Tieto dezinformácie by nás nemali prekvapovať. Už niekoľko rokov sme terčmi hybridnej vojny, v ktorej propaganda plná klamstiev a poloprávd zohráva dôležitú úlohu. Vychádza pritom z jednoduchého predpokladu, že je omnoho jednoduchšie ľudí oklamať, ako ich presvedčiť o tom, že boli oklamaní.

Napriek tomu som za vecnú debatu, ktorá je postavená na faktoch a nie na opakovaní „overených“ nezmyslov, ktoré šíria niektorí facebookoví „mudrlanti“. Považujem za dôležité zdôrazniť, že keď hovoríme o záujmoch Ukrajiny, hovoríme do veľkej miery aj o záujmoch Slovenska.

Je pre nás totiž mimoriadne dôležité trvať na rešpektovaní suverenity a medzinárodného práva a je jedno či v tomto prípade hovoríme o Ukrajine, Kosove, Gruzínsku či Moldavsku. Je to vec zachovania poriadku v povojnovom svete, ktorá garantuje aj územnú nedotknuteľnosť Slovenska. Navyše, súčasne platí, že keď sa darí nášmu susedovi, darí sa aj nám. A opačne.

Preto je v záujme Slovenska spolupracovať s každým, osobitne medzinárodnými organizáciami, koho záujmom je upokojovanie situácie. Ďalšia destabilizácia na východe, by totiž znamenala aj ohrozenie bezpečnosti Slovenska, vrátane predpokladanej migračnej vlny.

Záleží nám na budúcnosti krajiny, s ktorou máme jednak spoločné hranice, ale nepochybne aj túžbu žiť v modernej, demokratickej a prosperujúcej Európe. Preto trvám na tom, že tak ako my v roku 1989 či 2004, aj Ukrajinci majú právo rozhodovať o svojom osude sami a nikto im nesmie nič diktovať.

Martin Klus, štátny tajomník MZVEZ SR za SaSNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Pomoc či zbytočný populizmus? Alebo len nefunkčné riešenie?

Minulý piatok sme si na tlačovej konferencii vypočuli bombastický plán ministra financií n…