Domov Komentáre KLUS: Má sa Slovensko začať báť Maďarska?

KLUS: Má sa Slovensko začať báť Maďarska?

0
0

Blížia sa parlamentné voľby a hra s tzv. maďarskou kartou, a teda strašenie Maďarskom, či maďarskou menšinou, ako tzv. piatou kolónou, by nebolo za posledných 30 rokov ničím výnimočným.

Na druhej strane, pomery v Maďarsku nikdy za toto obdobie neboli podobné tým dnešným. A aj na Slovensku hrozí situácia, akú sme tu doposiaľ nemali.

Budúci rok sa totiž chystá veľká storočnica od údajne najväčšej krivdy, aká sa kedy Maďarsku udiala – Trianonu.

Navyše, maďarský premiér Orbán, ktorý sa už ani nijako netají snahou o úplnú likvidáciu liberálnej demokracie v Maďarsku, už roky šikovne využíva rôzne formy historických tráum na posilnenie svojej mocenskej pozície.

Okrem toho, na Slovensku prvýkrát v modernej histórii hrozí, že maďarská menšina nebude mať svoje priame stranícke zastúpenie v NR SR. No a to môže situáciu ešte skomplikovať.

A aby toho nebolo málo, po celej Európe silnejú extrémistické politické sily, ktorých cieľom je prinajmenšom oslabiť fungovanie EÚ, či NATO.

Niektoré idú ešte ďalej a snažia sa tieto integračné zoskupenia priamo zlikvidovať. Pritom sú to práve EÚ a NATO, kto nielen garantuje našu spoločnú bezpečnosť, ale vo veľkej miere aj uvoľňuje napätie medzi členskými krajinami.

Netreba zabúdať, že EÚ vznikla ako mierový projekt medzi odvekými nepriateľmi Nemeckom a Francúzskom, cez prepojenie ich priemyslu a hospodárstva.

A to, že NATO funguje ako bezpečnostná poistka nielen navonok, ale aj dovnútra je zase najlepšie vidieť na vzťahu Grécka a Turecka.

Ten by bol bez ich spoločného členstva celkom iste podstatne vypätejší. Inak povedané, rizikových faktorov je na rok 2020 viac ako dosť.

A ak sa dokonca bývalý veľvyslanec v Budapešti vyjadrí, že „sme tri kroky od územných nárokov orbánovského Maďarska“, ako to nedávno urobil Rastislav Káčer, tak by sme toto všetko ozaj nemali brať na ľahkú váhu. Lebo ako hovorí stará múdrosť „lepšie byť pripravený, ako prekvapený“.

Martin Klus, politológ a podpredseda NR SR za SaS

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

8. Tiger Woods (62,3 milióna USD, golf)

Po dvoch quarterbackoch amerického futbalu presedláme na predsa len jemnejší šport. Osmičk…