Domov Komentáre KLUS: Migračné tábory mimo EÚ? Konečne!

KLUS: Migračné tábory mimo EÚ? Konečne!

0
0

Už už to vyzeralo tak, že sa posledné stretnutie lídrov členských krajín EÚ pred letom skončí fiaskom. Prvýkrát sa na ňom zúčastnil novozvolený taliansky premiér G. Conte a hneď sa aj nechal počuť, že spoločnú dohodu, tzv. závery stretnutia zablokuje.

Trval totiž na zásadnej zmene v migračnej politike EÚ. Takej, ktorá by uvoľnila ilegálny migračný tlak práve na Taliansko.

To je totiž po uzavretí dohody EÚ s Tureckom a oplotením tzv. Balkánskej cesty v prvej línií náporu. No a Talianom pochopiteľne dochádza trpezlivosť.

Našťastie zdravý rozum zvíťazil a z Bruselu boli ohlásené zmeny, ktoré by konečne mohli pomôcť. Jednou z nich je ústup od pretláčania povinných kvót na prerozdeľovanie migrantov.

Tých kvót, s ktorými má od začiatku zásadný problém aj Slovensko. Nielen preto, že nútiť žiť spoločne tých, ktorí o to nemajú záujem, je nezmysel. Ale tiež preto, že prerozdeľovaním migrantov len posmelíme ďalších, aby prichádzali a pašerákom ľudí môže naďalej prekvitať špinavý biznis.

Druhou zásadnou zmenou, ktorá sa konečne podarila, je dohoda na vytvorení migračných táborov mimo EÚ. Konečne preto, lebo tento nápad v podobnej kríze výrazne pomohol Austrálii a aj preto ho aktívne presadzujeme už tretí rok.

Princíp je jednoduchý. Nik nebude platiť za niečo, o čom vopred vie, že nedosiahne. Ak sa totiž do Európy ilegálne ktokoľvek dostane, obratom ho môžu otočiť späť do Afriky.

No a tam sa bezpečnejšie, rýchlejšie a lacnejšie rozhodne o jeho azyle. Vyplatiť úspory svoje, celorodinné, či dokonca celej dediny prevádzačovi sa tak stane bezpredmetné.

Už včera síce bolo na toto opatrenie neskoro, no lepšie neskoro, ako vôbec. Len aby to celé opäť raz nezostalo len na papieri.

Martin Klus, politológ a poslanec NR SR za SaS

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Cyklobus je späť!

Bezpečnostné opatrenia v ostatných mesiacoch zasiahli do našich každodenných životov. Ovpl…