Domov Komentáre KLUS: Nemecké „zvládnutie“ migrácie rozhodne nie je dobrý príklad

KLUS: Nemecké „zvládnutie“ migrácie rozhodne nie je dobrý príklad

1
0

„My to zvládneme“. Od týchto slov nemeckej kancelárky Angely Merkelovej uplynuli tri roky. V tej dobe spustili najmasívnejšiu vlnu ilegálnej migrácie posledných desaťročí naprieč Európou, s hlavným cieľom v Nemecku.

Za ten čas si čoraz menej Nemcov myslí, že sa to skutočne podarilo. Tento pocit im iste umocňuje nielen zvýšená kriminalita, nové teroristické hrozby, ale aj verejné výdavky spojené s touto témou.

Tie sa podľa ministerky pre rozvoj Gerd Müller pohybujú na úrovni asi 30 miliárd € ročne (len pre porovnanie výdavky štátneho rozpočtu Slovenska sú na rok 2018 plánované vo výške 35,175 mld. €).

No a Nemci svoju nespokojnosť už dávajú adekvátne najavo. Nebývalý nástup strany AfD, kritickej voči migrácii v minuloročných voľbách, je jeden z príkladov.

Demonštrácie posledných dní v meste Chemnitz určite ďalším. V rámci nich prišli tisícky ľudí vyjadriť svoj názor po smrteľnom dobodaní 35-ročného Nemca, pričom podozriví sú Iračan a Sýrčan.

Život v meste, kde sa „boja ísť po ulici“, je pre väčšinu z nich neakceptovateľný a žiadajú zmenu. Problém ale je, ako z toho von, keď to zašlo takto priďaleko?

Nesystémové prerozdeľovacie kvóty naprieč EÚ našťastie nefungujú. A ani neustále sprísňovanie migračného a azylového konania nateraz nestačí.

Nakoniec mier v Sýrii, či konsolidácia pomerov v krajinách, odkiaľ značná časť migrantov pochádza, je tiež v nedohľadne. V každom prípade malé svetielka na konci tunela tu sú.

Reálnejšie návrhy o migračných centrách mimo EÚ, či masívna informačná kampaň v krajinách pôvodu o prísnych migračných pomeroch v Európe, určite patria medzi ne.

Pre nás na Slovensku z tohto problému musí plynúť ponaučenie. O tom, čo sa skutočne „dá zvládnuť“, si do budúcna nerobme ilúzie. Nemecko totiž v tomto prípade rozhodne nie je dobrým príkladom.

Martin Klus, politológ a poslanec NR SR za stranu SaS

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Komentáre

Jeden komentár

  1. elisiak

    6. septembra 2018 at 21:17

    V Chemnitzi neprotestovali obycajni ludia ale sa tam zbehli neonacisticki aktivisti z celeho vychodneho bloku. Tyto curaci neprotestovali zo strachu ale s cielom vyvolat strach. PLus subjektivne si myslim, ze nemci neznasaju slovanov a maju radsej africanov a arabov tak ich nechajme vyriesit si toto obohatenie kultury po svojom.

    Odpoveď

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Cyklobus je späť!

Bezpečnostné opatrenia v ostatných mesiacoch zasiahli do našich každodenných životov. Ovpl…