Domov Komentáre KLUS: Nový eurorozpočet stále nie je a Pellegrini sa tomu teší

KLUS: Nový eurorozpočet stále nie je a Pellegrini sa tomu teší

0
0

Bruselský rozpočtový summit, sa pred pár dňami skončil fiaskom a čuduj sa svete, slovenský premiér sa z toho teší. Tvrdí, že nedohoda je vlastne úspechom pre Slovensko, lebo návrh predložený Európskou komisiou nebol dobrý.

Zaujímavá „logika“. Mne osobne by dôvody na radosť dávalo skôr presadenie slovenských záujmov, ako nedohoda, ale ak jeho vláde pár dní pred voľbami vyhovuje stav „čím horšie, tým lepšie“, tak sa premiérovým slovám nedá diviť.

Obzvlášť, ak ich okorení ďalším zaujímavým tvrdením – „Slovensko sa nikam neponáhľa, my máme dosť času“. Zaujímavé tvrdenie, ktoré navyše doplnil neskorým príchodom, keďže predvolebná debata bola dôležitejšia, ako hájiť záujmy vlastnej krajiny.

Navyše, počuť takéto slová od predsedu vlády, ktorá o pár týždňov skončí a pozíciu v nepríjemnej situácii odovzdá svojim nástupcom, tiež mnohé vysvetľuje.

Podobne, ako vyčerpanie prostriedkov, ktoré sme mali z eurofondov k dispozícii doposiaľ, no pod vedením SMERu-SD sa tieto stali synonymom korupcie a viac ako 70 % z nich sme do konca minulého roka nevyužili. Hanba.

A takou istou hanbou bude, ak ani v tomto eurorozpočte nepresadíme dorovnanie dotácií pre našich poľnohospodárov, alebo zásadnejšiu reformu tejto oblasti.

Prípadne, ak dopustíme, aby sa šetrenie odzrkadlilo na nižšej ostrahe vonkajšej hranice EÚ, či došlo k zníženiu dotácie na jeden z najúspešnejších projektov EÚ – študentských a učiteľských mobilít Erasmus.

Iste výpadok 75 mld. EUR odchodom Veľkej Británie z EÚ musíme nejak vyriešiť, ale sú oblasti, ktoré by v záujme samotnej budúcnosti EÚ rozhodne utrpieť nemali.

Začnime radšej konečne šetriť tam, kde to najviac kole oči bežnému Európanovi. Zastavenie bruselskej byrokratizácie, či zbytočného sťahovania Európskeho parlamentu z Bruselu do Štrasburgu a naspäť, by mohli byť dobrým začiatkom.

Martin Klus, politológ a podpredseda NR SR za SaS

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

8. Tiger Woods (62,3 milióna USD, golf)

Po dvoch quarterbackoch amerického futbalu presedláme na predsa len jemnejší šport. Osmičk…