Domov Komentáre KLUS: Prípravy na „supervolebný“ rok 2024

KLUS: Prípravy na „supervolebný“ rok 2024

0
0

V záujme ochrany demokracie by sme mali okrem domácich úloh spolupracovať aj na úrovni EÚ.

Máme za sebou prvé tohtoročné zasadnutie Rady pre všeobecné záležitosti (GAC) v Bruseli, na ktorom som zastupoval Slovensko.

Hneď na úvod zasadnutia sme sa spolu s mojimi partnermi, ministrami a štátnymi tajomníkmi pre európske záležitosti členských krajín Európske únie (EÚ), venovali balíku legislatívnych návrhov Európskej komisie s názvom „Ochrana integrity volieb a podpora demokratickej účasti“.

Tento balík je venovaný najmä posilneniu demokratických systémov a väčšej transparentnosti politickej súťaže.

Na prvé počutie to možno znie komplikovane, no pokúsim sa vám túto tému lepšie priblížiť a azda mi dáte za pravdu, že sa bytostne dotýka aj nás. Ide totiž o harmonizáciu volebných pravidiel v krajinách EÚ, čo sa týka aj voličov na Slovensku.

Čaká nás totiž „supervolebný“ rok 2024, keď sa budú u nás konať nielen parlamentné voľby, ale aj dvojkolové prezidentské voľby a voľby do Európskeho parlamentu. Žiaľ, nie je tajomstvom, že Slovensko už niekoľkokrát zlomilo rekord v najnižšej účasti v eurovoľbách spomedzi štátov EÚ.

Aby sa rovnaký scenár neopakoval aj o dva roky, uvažujeme napríklad aj nad zlúčením druhého kola prezidentských volieb s „eurovoľbami“, ale aj s väčším zapojením zastupiteľských úradov SR v zahraničí do volieb, či so zjednodušením volieb poštou.

Všetky tieto procesy však ovplyvnia aj snahy o európsku harmonizáciu volebných procesov.

Môžem preto potvrdiť, že vítame návrhy Európskej komisie smerujúce k zefektívneniu volebných procesov a väčšej transparentnosti v politickej súťaži a sme pripravení o nich diskutovať.

V tejto súvislosti sa napríklad prihovárame aj za hľadanie riešenia v súvislosti s financovaním politických kampaní zo zahraničia či novými pravidlami pre cielenie politickej reklamy.

Obzvlášť na sociálnych sieťach, kde v posledných rokoch deformujú politickú súťaž aj anonymní ‚diskutéri‘, tzv. internetové boty či trollovia, neraz riadení zo zahraničia.

Vo virtuálnom priestore dochádza k silným dezinformačným tlakom, a preto potrebujeme adekvátnu európsku odpoveď, ktorej bude Slovensko súčasťou.

Martin Klus, štátny tajomník MZVEZ SR za SaSNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…