Domov Komentáre KLUS: Roaming sa predĺžil o ďalšiu dekádu

KLUS: Roaming sa predĺžil o ďalšiu dekádu

0
0

Vďaka EÚ môžeme naďalej volať z dovolenky za ceny ako doma.

Možno sa to už stalo i vám. Po prílete do niektorej z obľúbených letných destinácií mimo EÚ si na smartfóne zabudneme vypnúť mobilné dáta, respektíve dátový roaming, alebo len niečo zle nastavíme a výsledkom je poriadne „mastný“ účet.

Nehovoriac o cenách za volanie, SMS-ky či MMS-ky z krajín ako Turecko či Egypt a desiatok ďalších, kam radi cestujeme, a to nielen v lete.

A práve toto sa nám vďaka členstvu v Európskej únii v rámci našej „európskej rodiny“ ani najbližšie dovolenkové sezóny nestane.

Systém roamingu za vnútroštátne ceny, teda bez ďalších poplatkov, sa totiž v krajinách EÚ predĺžil o ďalších desať rokov, do roku 2032.

Používatelia mobilných telefónov, vrátane občanov Slovenska ako členskej krajiny EÚ, tak môžu naďalej telefonovať zo zahraničia a využívať dáta v rámci krajín Únie bez ďalších roamingových poplatkov. Čiže za cenu, akú platia doma.

Samozrejme, členstvo v EÚ našim občanom prináša mnoho výhod, no toto je jedna z tých veľmi konkrétnych a praktických.

Som veľmi rád, že sa členské štáty na tomto užitočnom kroku bez váhania dohodli a uľahčili tak občanom komunikáciu so svojimi blízkymi či kolegami.

A rovnako ma tešia aj nové, lepšie podmienky pre zákazníkov a ich väčšia ochrana. Nové nariadenie o roamingu, platné od 1. júla, totiž zavádza aj právo spotrebiteľa na rovnakú kvalitu mobilného internetu v zahraničí ako doma.

Operátori by mali podľa nových pravidiel zabezpečiť, aby mali spotrebitelia prístup k sieti 4G alebo pokročilejšej sieti 5G, ak sú k dispozícii.

Všetky informácie o dostupnosti sietí v rôznych destináciách by mali byť ľahko dostupné priamo v zmluvách alebo na webových sídlach operátorov.

Operátori sú tiež po novom povinní chrániť svojich spotrebiteľov pred veľmi vysokými alebo neočakávanými skrytými poplatkami a informovať, ak sa ich telefóny pripoja k iným ako pozemským sieťam (napríklad k satelitom počas cesty lietadlom alebo loďou).

Okrem toho by mali automaticky prerušiť mobilné služby, ak dosiahnu v iných ako pozemských sieťach poplatky vo výške vopred stanoveného limitu.

A dostupná by mala byť aj možnosť nepoužívať roaming na palube lietadiel a lodí.

Martin Klus, štátny tajomník MZVEZ SR za SaSNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…