Domov Komentáre KLUS: Silný hlas Slovenska v Rade Európy

KLUS: Silný hlas Slovenska v Rade Európy

0
0

V Turíne sme sa jasne prihlásili k hodnotám, na ktorých stojí najstaršia paneurópska politická organizácia.

Hrubé porušovanie medzinárodného práva, suverenity a územnej celistvosti Ukrajiny je nezlučiteľné s členstvom v Rade Európy, ktorá vznikla v polovici 20. storočia na troskách vojnou zničeného starého kontinentu práve s cieľom, aby sa tieto hrôzy nikdy viac neopakovali.

A preto som nedávno v talianskom Turíne, kde som zastupoval Slovenskú republiky na 132. zasadnutí Výboru ministrov Rady Európy, vyzdvihol vylúčenie Ruskej federácie z tejto významnej európskej inštitúcie.

Som totiž presvedčený, že mier, demokracia, ľudské práva a právny štát sú hodnoty, ktoré dnes treba chrániť a posilňovať viac, než kedykoľvek predtým.

A práve rýchle vylúčenie Ruska podľa mňa podčiarklo jasné hodnotové ukotvenie Rady Európy ako najstaršej paneurópskej politickej organizácie.

Pevne verím, že aj vďaka tomuto presvedčivému hodnotovému kroku si už Radu Európy sídliacu v Štrasburgu, napriek veľkej podobnosti názvov, nikto nepopletie s Európskou radou či Radou EÚ, čo sú hlavné inštitúcie Európskej únie.

V Turíne som zároveň potvrdil, že Slovensko bude v rámci medzinárodnej multilaterálnej spolupráce naďalej aktívne prispievať k ochrane demokratických hodnôt, vrátane podpory slobodnej občianskej spoločnosti a nezávislých médií, či už v Rusku, Bielorusku, alebo ďalších štátoch.

Spoločne s kolegami a kolegyňami sme súčasne vyzvali predstaviteľov Ruskej federácie, aby okamžite zastavili agresiu voči Ukrajine, bezpodmienečne stiahli vojská z jej zvrchovaného územia a čo najskôr prepustili všetkých unesených civilistov vrátane tých, ktorí boli násilne premiestnení na ruské územie.

V tejto súvislosti ma veľmi potešilo, ako vysoko naši partneri v Rade Európy ocenili reakciu orgánov Slovenskej republiky a pomoc našich občanov poskytnutú ľuďom utekajúcim z Ukrajiny pred vojnovým utrpením.

Nielen týmito krokmi, ale aj pôsobením na pôde medzinárodných organizácií robí Slovensko všetko pre naplnenie toho najdôležitejšieho cieľa – dosiahnutie mieru pre Ukrajinu, a teda i pre Európu.

Martin Klus, štátny tajomník MZVEZ za stranu SaSNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…