Domov Zahraničie KLUS: Unesený Vietnamec, ukrytý expremiér a brutálna vražda v Turecku

KLUS: Unesený Vietnamec, ukrytý expremiér a brutálna vražda v Turecku

0
0

Tri na oko nesúvisiace udalosti roka 2018 majú vážny spoločný menovateľ. V každej z nich je podozrenie z asistencie verejnej moci iného štátu, a preto v sebe nesú výbušný potenciál pre rok 2019.

Napriek veľkej snahe zamiesť kauzu pod koberec, zostáva v prípade uneseného vietnamského podnikateľa a politika Trinh Xuan Thanha viacero nezodpovedaných otázok.

O. i. za akých okolností sme poskytli vládny špeciál, ktorý na únos podľa výpovedí svedkov poslúžil a prečo sme pritom vedome klamali Poliakom.

Podobné otvorené otázky zostávajú aj v prípade úteku odsúdeného macedónskeho expremiéra Nikola Gruevskeho. Ten sa za záhadných okolností ocitol v Maďarsku, kde mu expresne nielenže udelili azyl, ale ho aj dôkladne ukryli.

V neposlednom rade tu máme smrť novinára Džamála Chášukdžího, o ktorom turecká vláda tvrdí, že ho zavraždili na saudskoarabskom konzuláte v Istanbule.

Otázkou zostáva, zainteresovanosť samotného korunného princa Muhammada bin Salmána, resp. jeho vlády, o ktorej kriticky písal. Výbušnosť všetkých troch káuz je jednoduchá.

Dokázanie, že únos Trinh Xuan Thanha v skutočnosti nebol zneužitím slovenskej pohostinnosti, ale plánovaným aktom za slovenskej účasti, by malo znamenať okamžitý pád vlády.

Takisto potvrdenie, že Nikola Gruevski využil na svojom úteku pred spravodlivosťou maďarské diplomatické služby, môže aj v apatickej maďarskej spoločnosti vyvolať postupný úpadok neotrasiteľnej pozície premiéra Orbána.

No a dôkaz o účasti na vražde Džamála Chášukdžího oficiálnou saudskoarabskou mocou môže doslova zatriasť svetom. Nielen kvôli jej vzťahu s USA, čo by narušilo a zmenilo rozloženie síl v celom regióne, ale dokonca aj v samotnom Washingtone.

Demokratická väčšina v Snemovni reprezentantov by takúto situáciu určite veľmi rada využila proti prezidentovi Trumpovi. Tomu totiž aktuálne podstatne viac záleží na miliardových vojenských zákazkách, ako odhaľovaní zodpovedných a vyvodzovaní dôsledkov.

Martin Klus, politológ a poslanec NR SR za SaS

Načítať ďalšie súvisiace články
  • Prípravný kemp repre

    Slovenská basketbalová reprezentácia žien sa v pondelok 1. júna zišla v Piešťanoch na spol…
  • Profitenis sa vráti v júli

    Po tom, čo sa v Európe postupne začínajú hrať rôzne futbalové súťaže, sa v júli môžu na ná…
  • Príde Istanbul o finále LM?

    Finále tohtosezónnej edície futbalovej Ligy majstrov sa možno neuskutoční v tureckom Istan…
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Prípravný kemp repre

Slovenská basketbalová reprezentácia žien sa v pondelok 1. júna zišla v Piešťanoch na spol…