Domov Komentáre KLUS: Záleží nám na budúcnosti formátov V4 aj S3

KLUS: Záleží nám na budúcnosti formátov V4 aj S3

0
0

Slovensko od júla predsedá dvom stredoeurópskym formátom.

Práve v čase, keď na rotujúcu predsednícku stoličku v Rade Európskej únie zasadli naši českí priatelia, prevzalo aj Slovensko podobnú štafetu a od 1. júla 2022 začalo predsedať dvojici regionálnych platforiem – Vyšehradskej skupine (V4) a Slavkovskému formátu (S3).

Naším strategickým zámerom je profilovať tieto stredoeurópske zoskupenia ako súčasť riešení a nie problémov EÚ a z tohto záväzku vyplývajú aj naše priority.

Pokiaľ ide o viac ako tromi dekádami osvedčenú V4, hlavným cieľom nášho predsedníctva budú praktické riešenia z oblasti infraštruktúry, ekonomiky či udržateľnosti, s pozitívnym dopadom na občanov.

Popri týchto prioritách však nezabudneme ani na potrebu ustavičného upevňovania liberálnodemokratických hodnôt a princípov právneho štátu v strednej Európe.

Je pre nás dôležité, aby bola značka V4 vnímaná v EÚ aj mimo nej pozitívne, lebo len tak sa nám podarí otvárať ďalšie brány do sveta.

Vyšehradská štvorka je podľa mňa naďalej dôležitou platformou, ktorú priniesla nášmu regiónu veľa dobrého, a to vrátane úspešnej integrácie do euroatlantických štruktúr.

Chceme preto aj naďalej spolupracovať a spoločnými riešeniami prispievať k budovaniu silnej a konkurencieschopnej Európskej únie.

A tejto súvislosti nesmieme zabúdať ani na prínos Medzinárodného vyšehradského fondu, ktorý vznikol v roku 2000 v Bratislave a odvtedy podporuje projekty vo forme grantov, štipendií a rezidenčných pobytov z rôznych oblastí.

Čo sa týka mladšieho Slavkovského formátu (S3), ktorý tvorí Slovensko, Česko a Rakúsko, ten aj po siedmich rokoch jasne preukazuje svoju praktickú hodnotu a naďalej nám uľahčuje vzájomné porozumenie v dôležitých európskych otázkach.

Počas nášho ročného predsedníctva chceme stavať na spoločných hodnotách, ktoré zdieľame a osobitne sa s našimi západnými susedmi, Čechmi a Rakúšanmi, budeme zameriavať na podporu Ukrajiny.

Martin Klus, štátny tajomník MZVEZ za stranu SaSNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…