Domov Komentáre KLUS: Zodpovedné správanie už prináša ovocie

KLUS: Zodpovedné správanie už prináša ovocie

0
0

„Veľkonočný lockdown“ v Rakúsku vyvažujú dobré správy z Česka a Nemecka

S príchodom jari sa nám na Slovensku podarilo „zlomiť“ pandemickú krivku a počty hospitalizovaných klesajú. Ak si chceme tento trend udržať, musíme zostať opatrní. Mutácie koronavírusu privolali tretiu vlnu pandémie a v strednej Európe je situácia stále vážna, najmä v Maďarsku či Poľsku.

Naše spoločné sebazaprenie v posledných mesiacoch však začalo prinášať výsledky a zlepšenie situácie u nás doma si už všimli aj okolité štáty. Slovensko je po novom z pohľadu Česka zaradené medzi „červené“ krajiny s vysokým rizikom nákazy. Znie to hrozivo, ale v praxi to pre nás znamená uvoľnenie.

Občania SR budú môcť do ČR pricestovať aj s antigénovým testom nie starším ako 24 hod. Po príchode síce musia ísť do domácej izolácie, ale ukončiť ju môžu PCR testom na vlastné náklady do 5 dní, čím sa efektívne skrátila karanténa v Česku.

Aj Nemecko aktualizovalo zoznam „rizikových“ krajín a Slovensko už patrí do skupiny štátov s rizikom nákazy v dôsledku vysokej týždňovej incidencie. Pri príchode sa treba preukázať negatívnym testom nie starším ako 48 hod, zaregistrovať sa a podstúpiť 10-dňovú karanténu, ktorú je možné ukončiť druhým negatívnym testom po 5 dňoch izolácie.

Dobrou správou je aj to, že od vodičov nákladnej dopravy sa pri vstupe do Nemecka, ale ani v Česku, viac nebude vyžadovať negatívny test na COVID-19. Celkovo sa tak uvoľní tranzit, teda prejazd pozemnej dopravy bez testu a to vrátane letísk.

Naopak, na čo si treba dať pozor, je „veľkonočné“ sprísnenie v Rakúsku. Pendleri prichádzajúci zo Slovenska do Dolného Rakúska, Burgenlandu, ako aj metropoly Viedeň, sa musia od 1. apríla preukazovať negatívnym výsledkom testu nie starším ako 72 hod. Doteraz postačoval týždňový test.

Verím, že toto opatrenie nepotrvá dlho a už čoskoro sa dočkáme ďalšieho krôčiku smerom k voľnému pohybu osôb v EÚ, ako sme ho poznali pred pandémiou. Dovtedy sa vám na rezorte diplomacie budeme naďalej snažiť uľahčovať nevyhnutné cestovanie za prácou či rodinou, a to aj uverejňovaním aktuálnych informácií na našom webe hranice.mzv.sk. Dávajte na seba pozor!

Martin Klus, štátny tajomník MZVEZ SR za SaSNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
  • NAĎ: Pokračujeme

    V poslednom stĺpčeku pre Koment som písal o tom, že je najvyšší čas ukončiť vládnu krízu a…
  • RAŠI: Ako vyzerá vlastizrada?

    Igor Matovič nedávno, ešte ako premiér, ponížil slovenskú diplomaciu a žiaľ aj celú našu k…
  • KREMSKÝ: Kam miznú slovenské vynálezy

    Lietajúce auto, liek proti rakovine, Alzheimerovi, COVIDu. Alebo batéria do elektroauta, k…
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Uzatvárame kvartál, aké sú vyhliadky?

Pozitívne je, že lockdown sa takmer nedotkol priemyslu. Gastro, hotely a maloobchody sú v …