Domov Slovensko Koalícia odmietla mimoriadnu schôdzu o obrannej dohode s USA

Koalícia odmietla mimoriadnu schôdzu o obrannej dohode s USA

0
0

Opozičný Smer-SD začiatkom tohto týždňa inicioval mimoriadnu schôdzu parlamentu, ktorej jediným bodom mal byť návrh opozičných poslancov na schválenie uznesenia o vyhlásení referenda o obrannej dohode s USA. Národná rada (NR) SR však o tomto návrhu nerokovala, nakoľko poslanci neschválili program mimoriadnej schôdze.

Program schôdze podporili len opoziční poslanci, niektorí členovia klubov OĽANO a Sme rodina sa zdržali. Rokovanie iniciovala strana Smer-SD spoločne s nezaradenými poslancami okolo Tomáša Tarabu.

V referende sa chceli pýtať občanov, či súhlasia, aby NR SR vyslovila súhlas s Dohodou o spolupráci v oblasti obrany medzi vládou SR a USA.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: Čo nás čaká v roku 2022

Kritizujú neochotu diskutovať

Predseda Smeru-SD Robert Fico označil neschválenie programu schôdze za neúctu k inštitútu referenda. „Ak dohoda vyvoláva toľko diskusií, napätia a emócií, je neuveriteľné, že vládna koalícia chce obísť názor občanov SR,“ uviedol Fico.

Opakovane tvrdil, že cieľom zmluvy je vytvoriť na Slovensku americké základne, upozornil na rôzne riziká. Podotkol, že zmluva sa už nedá meniť a najlepšie by bolo, keby ju vláda do NR SR nepredložila. Smer-SD chce podľa slov svojho predsedu čo najskôr začať s avizovanou petičnou iniciatívou za referendum.

Líder Hlasu-SD Peter Pellegrini kritizoval koalíciu za neochotu diskutovať o dohode o obrannej spolupráci. Vláda podľa neho nechce, aby sa vymieňali argumenty za a proti, aby si ľudia urobili svoj názor.

„Asi si nie je vláda ani istá, čo vyrokovala,“ skonštatoval Pellegrini na tlačovej konferencii. Malo by byť podľa neho v záujme vlády, aby na pôde NR SR vyvrátila akékoľvek pochybnosti súvisiace s dohodou.

Protest pred parlamentom

V utorok sa pred budovou parlamentu konal aj protest proti obrannej dohode s USA. Akciu iniciovalo mimoparlamentné hnutie Socialisti.sk.

Jeho predseda Artur Bekmatov skonštatoval, že protest mal za cieľ vyjadriť odpor voči zmluve a podporu parlamentnej opozícii, ktorá sa snažila otvoriť mimoriadnu schôdzu NR SR k vypísaniu referenda k zmluve. Na proteste vystúpili viaceré osobnosti z mimoparlamentnej opozície i odborov.

„Zmluva obsahuje množstvo negatívnych dôsledkov pre Slovensko. Ukladá nám výhradne nejaké povinnosti, ale výrazne okliešťuje práva, ktoré bude SR vo vzťahu k USA mať,“ povedal Bekmatov s tým, že ju odmietajú ako celok.

Podotkol, že prijímať takúto dohodu v čase, keď sa zhoršujú vzťahy medzi Ruskom a Amerikou, je nezodpovedné. Hovoril o hazarde s bezpečnosťou Slovenska. Avizoval tiež, že hnutie je pripravené iniciovať aj ďalšie protestné akcie a podporiť i petičnú iniciatívu Smeru-SD za referendum o zmluve s USA.

Obranná dohoda s USA

Uzavretie dohody o spolupráci v oblasti obrany s USA schválila vláda v uplynulom týždni. Po podpise dokumentu ho musí ešte odobriť parlament. Potrebná je tiež ratifikácia prezidentkou.

Zmluva by umožnila americkým ozbrojeným silám využívať vojenské letiská Malacky-Kuchyňa a Sliač, prípadne iné dohodnuté zariadenia a priestory. Platiť by mala desať rokov.

Potom zostáva platná alebo ju možno vypovedať s ročnou výpovednou lehotou. Vláda jej kritiku odmieta a argumentuje, že podobnú dohodu podpísalo už mnoho európskych krajín.

ms, TASR, foto: TASR/Martin Baumann  Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…