Domov Slovensko KOALIČNÁ KRÍZA: Zmena premiéra alebo pád vlády

KOALIČNÁ KRÍZA: Zmena premiéra alebo pád vlády

0
0

Vládna kríza, ktorá naplno prepukla po tom, čo premiér Igor Matovič a minister zdravotníctva Marek Krajčí potajomky kúpili ruskú vakcínu Sputnik V a vítali ju na košickom letisku, mala skončiť minulý štvrtok. Nestalo sa tak. Práve naopak. Koaličný štvorlístok sa dostal ešte do vážnejšej krízy a dnes sa zdá, že ak aj vláda vydrží, počty demisií budú rásť.

Kúpa a vítanie Sputnika V bolo len vyvrcholením už mesiace trvajúceho pnutia v rámci koaličného štvorlístka. Neustále útoky prostredníctvom sociálnych sietí, spoločne so stále sa zhoršujúcou situáciou v súvislosti s pandémiou koronavírusu na Slovensku museli mať skôr či neskôr svoje dôsledky.

Dohoda bola na spadnutie, napokon padla

Tak ako väčšina verejnosti, aj koaliční partneri, minimálne strany SaS a Za ľudí vinili za nezvládnutý boj proti pandémii koronavírusu ministra zdravotníctva Mareka Krajčího. Pre pokračovanie vlády žiadali preto jeho hlavu, ale aj hlavu premiéra Matoviča. Minulý týždeň sa už už zdalo, že koaličná kríza je vyriešená.

Po stredajších rokovaniach viacerí predstavitelia koalície, vrátane šéfa SaS Richarda Sulíka a šéfa Sme rodina Borisa Kollára naznačovali, že koalícia sa dohodla na ďalšom pokračovaní.

Podrobnosti mali oznámiť na spoločnej tlačovej konferencii po doladení detailov. Súčasťou dohody malo byť tzv. memorandum dobrého vládnutia.

Matovič odíde alebo padne vláda

Ako sa už vo štvrtok ukázalo, súčasťou dohody mala byť aj demisia ministra zdravotníctva Mareka Krajčího. Spôsob, akým ju premiér oznámil, ale tiež spôsob, akým k nej malo dôjsť sa však koaličným partnerom nepáčil. Podľa Sulíka Matovič touto tlačovou konferenciou zrušil všetky dohody. „Sme na bode nula,“ informoval Sulík.

„Myslím si, že každý, kto tlačovú besedu videl, vie presne, o čom hovorím. Mrzí to mňa osobne, lebo som s Igorom Matovičom strávil v posledných dňoch veľa času, aj osobne s ním.

Myslel som si, že dohoda je urobená, je platná a že všetky strany ju chcú aj úprimne dodržiavať,“ vysvetlil Sulík a doplnil, že strana sa cez víkend rozhodne o ďalšom postupe, o ktorom bude v pondelok informovať verejnosť.

Postoj jeho strany SaS bol v pondelok jasný. „Nedá sa takto ďalej fungovať, pre zachovanie vlády na súčasnom pôdoryse je možný len odchod Matoviča. Vyzývame premiéra na odstúpenie.

Ak neodíde, sme pripravení odísť z vlády,“ vyhlásil Sulík s tým, že aj on sám je odhodlaný ponúknuť svoju stoličku. Ako uviedol, Matovič nie je schopný manažovať vládu ani dodržiavať dohody.

Podľa neho by v tejto situácii bolo najlepšie, keby žiadny predseda koaličnej strany nebol súčasťou kabinetu. SaS dala Matovičovi na odstúpenie čas do stredy 24. marca.

Za ľudí nevylučuje odchod z vlády

Ďalšie vrásky pridala premiérovi aj strana Za ľudí, ktorá vystúpila s rovnakou požiadavkou ako SaS. Veronika Remišová, ako predsedníčka strany, sa síce vyjadrila, že jej strana chce, aby vláda pokračovala, avšak bez Igora Matoviča. Podľa nej by celý spor koalície vyriešil odchod oboch hlavných aktérov, teda Matoviča aj Sulíka.

„Je čoraz zrejmejšie, že Sulík a Matovič nevedia riešiť konflikty normálnym spôsobom,“ vyhlásila Remišová a dodala, že v strane sú pripravení na všetky alternatívy, aj vystúpenie strany z vlády.

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková svoju stranícku šéfku doplnila, že v prípade, že bude Igor Matovič pokračovať na premiérskej stoličke, ona osobne takúto vládu opustí.

Odchod Matoviča a Sulíka nič nevyrieši

V ďalšej koaličnej strane Sme rodina nevyzývali na odchod nikoho. Predseda hnutia Boris Kollár v pondelok opäť zopakoval, že jeho strana nemá ani nemala žiadne personálne požiadavky a nemyslí si, že odchod Matoviča či Sulíka by niečo vo vláde zmenil. Pripomenul, že Sme rodina má päť sociálnych požiadaviek, ktoré sú nasmerované na pomoc ľuďom.

Krajniak podáva demisiu

Hoci sa demisia očakávala od Matoviča či Sulíka, prišla zo strany Sme rodina. Ešte v pondelok ju oznámil minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak. „Urobili sme všetko preto, aby bola v stredu (10. 3.) koaličná kríza ukončená. Odvtedy počúvame znovu dookola, kto má odstúpiť, či jeden, či dvaja alebo traja.

Za chvíľu tu máme Veľkú noc a sme uprostred pandémie. Chceme, aby táto koaličná kríza konečne skončila,“ povedal Krajniak s tým, že svoju demisiu vníma ako gesto k čo najskoršiemu ukončeniu koaličnej krízy.

ano, foto: SITA  Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…