Domov Slovensko Koaličný Most-Híd stráca stabilitu. Neistota a odchody straníkov

Koaličný Most-Híd stráca stabilitu. Neistota a odchody straníkov

0
0

Koaličná strana Most-Híd si uvedomuje, že preferencie klesajú a nijakým spôsobom sa ich nedarí vylepšovať. Napovedá tomu i posledný volebný prieskum zo septembra. Podľa agentúry AKO by Most-Híd získal iba 3,9 % hlasov.

O nepriaznivej situácii v strane svedčia i odchody jej straníkov či neschopnosť spolupracovať s ďalšími stranami zastupujúcimi maďarskú menšinu. Dôkazom, že strana stráca vnútornú stabilitu, sú aj odchody členov strany.

Preteky ho nezaujímajú

Jedným z odídencov je poslanec Martin Fedor, ktorý opúšťa stranu Most-Híd i vládnu koalíciu. Fedor ako hlavný dôvod uviedol, že mu prekážajú nezodpovedné návrhy, ktoré strana produkuje.

To, že jeho názory sa so straníckou politikou Most-Híd rozchádzajú, avizoval už dlhšie. „To, že vystupujem z klubu Mosta-Híd je len logickým pokračovaním toho, čo som uviedol už pred časom – že svoju budúcnosť nespájam s touto politickou stranou a budem zvažovať ďalšiu politickú budúcnosť,“ povedal Fedor pre TASR.

Neteší ho ani fakt, že sľuby o vyrovnanom štátnom rozpočte ostali nenaplnené a strana ako i vládna koalícia sa odklonila od programového vyhlásenia vlády.

„Pár mesiacov pred voľbami sa zjavne aj vo vládnej koalícii rozbiehajú závody o rôzne ľúbivejšie, populistické a zároveň aj kriticky nezodpovedné návrhy,“ uviedol Martin Fedor.

Odchod ku konkurencii

Druhým odídencom zo strany Bélu Bugára je bývalý europoslanec a exminister životného prostredia József Nagy. Ten na sociálnej sieti oznámil, že stranu Most-Híd opúšťa a pridáva sa k vznikajúcemu hnutiu Spolupatričnosť.

Sám uviedol, že s týmto hnutím sympatizuje. Prečo presne stranu opustil Nagy neuviedol.

Personálne zmeny

Sám predseda Mosta-Híd Béla Bugár cez leto ponúkol svoje kreslo predsedu, no členovia strany ho ešte vždy podržali a ponechali mu pozíciu predsedu strany.

Ešte pred začiatkom snemu strany, ktorý sa konal minulý týždeň sa však pozície podpredsedu strany vzdal László Sólymos. Minister životného prostredia argumentoval tým, že chce prenechať miesto mladej generácii politikov.

Funkcie podpredsedu strany sa vzdal aj Peter Antal. No a aby toho nebolo málo, začiatkom tohto týždňa oznámila odchod z Mosta aj poslankyňa Katarína Cséfalvayová.

Bugár rozpad odmieta

„Napriek kritickým hlasom je naša strana pre spoločnosť užitočná a hlavne bytostne potrebná,“ vyhlásil po sneme strany Béla Bugár. Predseda strany naďalej hľadá partnerov, s ktorými by vstúpili do volebnej kampane.

Most-Híd potvrdil spoluprácu s Maďarskou kresťanskodemokratickou alianciou. Rokovania s SMK a možná dohoda o spolupráci sú však stále bez úspechu.

Denis Ruščák, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VIDEO: Českí policajti spustili výzvu

Nielen zdravotnícky personál ale aj policajné zložky v týchto neľahkých časoch boja proti …