Domov Slovensko Kočner a Rusko usvedčení: 19 rokov za mrežami

Kočner a Rusko usvedčení: 19 rokov za mrežami

0
0

Rozsudok v prípade falšovania zmeniek v hodnote 69 miliónov eur ešte nie je právoplatný, pretože dvojica obžalovaných sa, ako avizovala, odvolá. Súd im však vymeral trest odňatia slobody na 19 rokov v ústave na výkon trestu s maximálnym stupňom stráženia.

Dvojica si rozsudok nevypočula osobne. Marian Kočner v sprievode polície a Pavol Rusko odišli zo súdu skôr a v súdnej sieni nechali iba svojich obhajcov. Potom ako odišli, predseda senátu Emil Klemanič prezentoval, prečo je rozsudok taký, aký je.

Nepriestrelný rozsudok

Prokurátor Ján Šanta i právny obhajca televízie Markíza Daniel Lipšic vzniesli takú obžalobu a uskutočnili dokazovanie, po ktorom súd jasne rozhodol.

Hoci obvinený Rusko do poslednej chvíle trval na svojej nevine. „Som nevinný a zmenky vznikli v tom roku, kedy sú datované,“ povedal Rusko.

Kľúčoví svedkovia o zmenkách nevedeli. Dlh Markízy vo výške 500 miliónov eur nikdy nebol v účtovníctve evidovaný.

Kočnerov spoločník Peter Tóth potvrdil, že zmenky sú sfalšované a aby toho nebolo málo, šesť znaleckých rosudkov potvrdilo, že zmenky ani náhodou neboli podpísané v roku 2000, ale po roku 2013.

Silným dôkazným materiálom bola i aplikácia Threema, ktorá dokazuje, že Kočner si vybavoval rozsudok o sudkyne Zuzany Maruniakovej.

Adekvátny trest

Emil Klemanič pri odôvodnení rozsudku vyvrátil akékoľvek pochybnosti. Vysvetľoval, že na súde mali možnosť obžalovaní využiť všetky dostupné prostriedky, ktoré im prináležia.

Poprel aj to, že už od začiatku by bol rozsudok jasný. Súd potvrdil, že Threema je legitímnym dôkazovým materiálom a rozhovory a komunikácie sú hodnoverné a zhodujú sa s reálnym konaním osôb.

„Obžaloba, ktorá bola podaná, bola dôvodná a silne dôsledná. Skutok sa stal, spáchali ho obžalovaní,“ uviedol Klemanič. Sudca zohľadnil pri výške trestu aj fakt, že obžalovaní spáchali skutky vo viacčinnom súbehu.

Obaja dostali 19 rokov a Kočner i peňažnú pokutu. „Na každého raz príde,“ komentoval rozsudok prokurátor Ján Šanta.

Denis Ruščák, foto: internet

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…