Domov Slovensko Kočner obvinený z objednania vraždy J. Kuciaka a M. Kušnírovej

Kočner obvinený z objednania vraždy J. Kuciaka a M. Kušnírovej

0
0

Podnikateľa Mariána Kočnera obvinili z objednania vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka, pri ktorej zavraždili i jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú.

Voči Kočnerovi bolo vznesené obvinenie minulý týždeň vo štvrtok, čo potvrdil Úrad špeciálnej prokuratúry. Motívom objednania vraždy mala byť jeho novinárska práca.

Dostatok dôkazov

Dozorujúci prokurátor uviedol, že obvinenie bolo vznesené na základe objektívnych dôkazov a nie na základe spoločenského či mediálneho nátlaku.

„Úlohou prokurátora je vykonávať trestné stíhanie osôb, ak spáchajú trestný čin, ale pri vznesení obvinenia musí skúmať, či je dôvodné. Vyšetrovateľ ho vzniesol až potom, keď sme o tom boli všetci presvedčení,“ informoval dozorujúci prokurátor.

Nasledovať bude výsluch obvineného a ďalších osôb. Medzi nimi budú aj doterajší štyria známi páchatelia, ktorí sa na vražde mali podieľať.

Obvinení zatiaľ boli Tomáš Sz., ktorý mal v osudný večer strieľať, Miroslav M., ktorý mal byť údajne vodičom, Alena Zs. bola spojivkom medzi objednávateľom vraždy a sprostredkovateľom, ktorým bol Zoltán A.

Saková víta posun

„Obvinenie Mariana K. znamená, že polícia a prokuratúra na prípade tejto hroznej vraždy dvoch mladých ľudí naďalej usilovne pracujú a dosahujú pozitívne výsledky,“ uviedla na sociálnej sieti ministerka vnútra Denisa Saková.

Takisto podotkla, že názory okolo, ktoré hovoria, že prípad sa „zametie pod koberec“ sa týmto vyvracajú. K veci obvinenia Mariana Kočnera sa vyjadril i advokát Kuciakovcov Daniel Lipšic:

„Dnešné rozhodnutie o vznesení obvinenia považujem za veľmi významný prielom vo vyšetrovaní. Ako som už na začiatku hovoril, kľúčové a najdôležitejšie bude identifikovať, obviniť a postaviť pred súd objednávateľa alebo objednávateľov vraždy.“

Alena ZS. vinu odmieta

V Nitre 13. marca NAKA vypočúvala obvinenú Alenu Zs. vo veci účasti na vraždách novinára Jána Kuciaka, Martiny Kušnírovej ale aj exprimátora Hurbanova Lászlóa Basternáka.

Vypočúvanej trvalo šesť hodín, pričom Alena Zs. odmietla účasť na akejkoľvek vražde. „Cíti sa byť nevinná a aj tvrdí, že je nevinná a nech o tom rozhodne súd.

Zatiaľ platí prezumpcia neviny a žiadame verejnosť aj novinárov, aby sa držali tohto princípu,“ avizoval jej právny zástupca Neszméry.

Kauza zmenky

Polícia navrhla, aby bol Marián Kočner obžalovaný aj v kauze mnohomiliónových zmeniek spojených s televíziou Markíza. Obžalovaný má byť aj Pavol Rusko.

Obaja sú v tomto prípade podozriví zo spáchania trestného činu falšovania cenných papierov a trestného činu marenia spravodlivosti.

Elitný tím NAKA preveroval podpisy u nezávislej písmoznalkyne, ktorá potvrdila, že podpisy neboli vyhotovené dňa 11.6. 2000, kedy mali byť zmenky podpísané. Obom hrozí trest odňatia slobody na 12 až 20 rokov.

Denis Ruščák, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…