Domov Slovensko Kolíková a spol. opúšťa Za ľudí. Čo na to koalícia?

Kolíková a spol. opúšťa Za ľudí. Čo na to koalícia?

0
0

Poslanci Národnej rady (NR) SR zo strany Za ľudí okolo Márie Kolíkovej končia v strane i poslaneckom klube. Odchádzajú do klubu Sas. Klub Za ľudí sa po ich odchode rozpadne, keďže v ňom nebude dostatok poslancov na jeho ďalšie fungovanie. Predseda SaS Richard Sulík deklaroval záujem udržať vládnu koalíciu aj to, že si SaS nechce nárokovať ďalšie posty v rámci koalície. Jedinou požiadavkou strany má byť zotrvanie Kolíkovej vo funkcii ministerky spravodlivosti. Niektorí koaliční partneri majú na to iný názor.

Situácia v strane Za ľudí je už dlhší čas napätá a odchod Kolíkovej krídla bol viac-menej otázkou času.

„Pretrvávajúce napätie v strane Za ľudí škodí tak strane, ako aj zvyšku koalície a škodí i krajine. Náš spoločný príbeh so stranou Za ľudí dnes končíme, lebo náš projekt v nej zanikol,“ povedala Kolíková na spoločnej tlačovej konferencii s poslancami za SaS s tým, že k rozhodnutiu dospeli po dôslednom zvážení.

Do budúcna sa chcú identifikovať ako platforma Za spravodlivé Slovensko. Deklarovala však, že zámerom nie je ďalší politický subjekt. Prestup do klubu SaS vysvetlila tým, že majú záujem o odbornú aj politickú spoluprácu so stranou, ktorú označila za najbližšieho partnera.

Do klubu SaS spolu s ňou odchádzajú poslanci Vladimír Ledecký, Marek Hattas, Tomáš Lehotský, Vladimíra Marcinková, Michal Luciak a Ján Benčík. Spolu s nimi budú s Kolíkovej platformou spolupracovať aj bývalí štátni tajomníci za stranu Za ľudí Marek Antal a Zuzana Kumanová.

Nechce otvárať koaličnú zmluvu

V súvislosti s preskupením síl medzi koaličnými stranami sa prirodzene natíska otázka zmeny pomerov v koalícii, keďže zo SaS sa príchodom šiestich poslancov stáva druhá najsilnejšia koaličná strana.

„Nechcem otvárať koaličnú zmluvu, chcem stabilitu v koalícii. Našou zásadnou požiadavkou je, že Mária Kolíková ostane ministerkou spravodlivosti,“ povedal Sulík a zároveň deklaroval, že si nebudú nárokovať ďalšie funkcie, napríklad post predsedu parlamentu, ktorý aktuálne pripadá hnutiu Sme rodina.

Na druhej strane, nevylúčil, že uvoľnený post podpredsedu parlamentu, ktorý mala už dávnejšie obsadiť strana Za ľudí, by mohol pripadnúť práve liberálom. Ďalej vysvetlil, že Mária Kolíková bude členkou ministerského klubu SaS a bude aj jedným z troch zástupcov, ktorí za stranu chodia na koaličné rady.

Remišová chce Kolíkovej post späť

Zotrvanie Remišovej vo funkcii ministerky pre investície a informatizáciu SaS podľa slov Sulíka podporí. Na druhej strane však šéfka Za ľudí žiada odstúpenie Kolíkovej z postu ministerky spravodlivosti. „Strana Za ľudí má podľa koaličnej zmluvy nárok na dve ministerstvá.

Čo sa týka pôsobenia Márie Kolíkovej, zotrvávanie politika v ministerskej funkcii aj po odchode zo strany, vďaka ktorej funkciu vo vláde získal, je v prvom rade otázkou osobných morálnych hodnôt a princípov daného politika.

Naše postoje v tejto otázke budeme partnerom komunikovať na koaličnej rade,“ uviedla Remišová. Podobný postoj má aj opozícia, ktorá minulý piatok podala návrh na odvolanie Kolíkovej.

Za ľudí nebudú mať klub, prichýli ich OĽaNO?

Rozkol v strane Za ľudí sa vyostril po vládnej kríze, keď niekoľkí členovia vyjadrili nespokojnosť s vedením strany i krokmi ich líderky Veroniky Remišovej. Žiadali zvolanie mimoriadneho snemu a zmenu vo vedení. Snem sa však nekonal a názorové rozdiely vyústili do vzniku frakcie okolo Kolíkovej a ich následného odchodu.

Po odchode šiestich poslancov zo Za ľudí ostanú v parlamente štyria poslanci strany. Na fungovanie poslaneckého klubu je podľa rokovacieho poriadku NR SR potrebných aspoň osem členov.

Ak ich počet počas volebného obdobia klesne pod túto hranicu, klub zaniká. Koaličný partner OĽaNO už avizoval, že nemá problém prijať zvyšných štyroch poslancov Za ľudí do svojho klubu.

ano, TASR, foto: facebook  Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…