Domov Slovensko Kolíková svoje odvolávanie ustála

Kolíková svoje odvolávanie ustála

0
0

V pondelok sa poslanci NR SR stretli na mimoriadnej schôdzi, ktorú iniciovali opoziční predstavitelia s cieľom odvolať ministerku spravodlivosti Máriu Kolíkovú. Ako sa ukázalo ministerka strany Za ľudí má naďalej dostatočnú podporu v rámci koalície.

Návrh na odvolanie Kolíkovej podal opozičný Smer-SD. Jeho predseda Robert Fico ozrejmil, že dôvodom majú byť podozrenia okolo obchodu spoločnosti Elektronika, v ktorej Kolíková figurovala.

Namieta najmä zmluvy firmy Elektronika s RTVS či s Divadlom Nová scéna. Zmluvné vzťahy medzi RTVS so spoločnosťou Elektronika má preveriť aj Rada RTVS.

S podporou koalície

Ešte pred pondelňajšou schôdzou vyjadrili koaliční partneri ministerke spravodlivosti podporu, no musela ich presvedčiť, že obvinenia Smeru sa nezakladajú na pravde.

S premiérom Eduardom Hegerom sa stretla Kolíková v nedeľu večer, pričom mu mala odpovedať na výhrady členov hnutia OĽaNO. I keď pripustila, že niektorí členovia hnutia majú naďalej určité výhrady, od samotného premiéra i vlády cítila podporu.

Predsedníčka strany Za ľudí a vicepremiérka Veronika Remišová povedala, že návrh na odvolanie Kolíkovej je kombináciou pokrytectva a nesúdnosti. Zopakovala, že celá strana podporuje Kolíkovú a verí, že dôveru parlamentu získa.

„Cítim veľmi silne podporu strany Za ľudí, rovnako cítim podporu aj od vlády, aj od premiéra Hegera, ktorá je dnes aj vyjadrená podporným stanoviskom adresovaným parlamentu,“ vyhlásila ministerka na tlačovej konferencii pred rokovaním parlamentu. Jej slová potvrdila stanoviskom vláda.

„Vláda SR si uvedomuje, že očista justície a snaha výrazne sfunkčniť procesy v justičnom prostredí je v príkrom rozpore so záujmom navrhovateľov podpísaných pod návrh na odvolanie ministerky spravodlivosti, avšak pre toto účelové konanie vláda SR nemá žiadne pochopenie,“ uvádza sa v stanovisku vlády.

Podporu ministerke vyjadrila aj strana SaS. „Pani Kolíková môže jednoznačne rátať s našou podporou,“ povedal Sulík novinárom v parlamente s tým, že počúval jej vystúpenie v pléne a myslí si, že logicky, jasne a presvedčivo vyvrátila všetky podozrenia voči nej. To, že ministerka uspokojivo zodpovedala otázky poslancov, potvrdilo aj hnutie Sme rodina.

Symbol klientelizmu

Na začiatku diskusie k návrhu na jej odvolanie v pléne NR SR ministerka Kolíková skritizovala odôvodnenie Smeru-SD, s tým, že návrh považuje za zúfalé kopanie šéfa strany Roberta Fica, ktorý chce „dostať kamošov z väzby“.

Ostro sa ohradila voči očierňovaniu svojej rodiny v súvislosti so zákazkami rodinných firiem. Návrh na vyslovenie nedôvery Kolíkovej predniesol v pléne Ladislav Kamenický (Smer-SD). Ministerku kritizoval napríklad za reformu súdnej mapy.

Ide podľa neho o spôsob, ako sa zbaviť nepohodlných sudcov. Spomenul tiež pochybnosti okolo rodinných firiem Kolíkovcov. Jeho stranícky šéf sa zas vyjadril, že Kolíková sa stane symbolom klientelizmu, ako aj konfliktu záujmov.

Fico dodal, že ministerka je neodvolateľná, vládni poslanci totiž majú podľa neho dohodu, podľa ktorej si odpustia akýkoľvek prešľap v záujme zachovania koalície.

Parlament ju podržal

Ministerka spravodlivosti Kolíková napokon ostáva vo funkcii. V pondelkovom hlasovaní poslancov Národnej rady SR hlasovalo za návrh na vyslovenie nedôvery ministerke 51 poslancov zo 117 prítomných. Na jej odvolanie pritom bolo potrebných 76 hlasov. 63 poslancov bolo proti, dvaja sa zdržali, jeden poslanec nehlasoval.

ano, TASR, foto: TASR/Jakub Kotian  Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

ČAPLOVIČ: Mystifikátor

Je tragédiou spoločnosti, ak sa do jej popredia dostane človek s pochybnou minulosťou. Muž…