Domov Slovensko Kollár čelil odvolávaniu. Nepodporila ho ani polovica koalície

Kollár čelil odvolávaniu. Nepodporila ho ani polovica koalície

0
0

Len niečo cez sto dní prešlo od vytvorenia novej vládnej koalície a druhý najvyšší ústavný činiteľ už čelil v parlamente odvolávaniu. Boris Kollár si však napriek početným kauzám, ktoré v poslednom období uzreli svetlo sveta, svoje miesto obhájil.

Najskôr obvinenia z plagiátorstva a neskôr aj podozrenia z prania špinavých peňazí. Predseda parlamentu Boris Kollár už niekoľko týždňov vysvetľuje a vysvetľuje.

Pod tlakom dôkazov predsedu hnutia Sme rodina vyzvali na odchod z čela NR SR aj samotní koaliční partneri Za ľudí a SaS. Jediní, ktorí ho podržali, boli poslanci OĽaNO na čele s premiérom Igorom Matovičom.

Kontrolovať chcú státisíce prác

Čo sa týka skopírovania svojej diplomovej práce, Kollár sa ospravedlniť odmietol s tým, že titul nadobudol v súlade so zákonom a ak sa to niekomu nepáči, treba zmeniť zákon.

Zároveň povedal, že kým bude v politike, titul získaný na základe problematickej diplomovej práce používať nebude.

Ako výsledok kauzy prišla vládna koalícia s nápadom preveriť státisíce záverečných prác a návrhom prijať zákon, na základe ktorého by bolo možné podvodne získaný akademický titul odobrať.

Pral špinavé peniaze?

Na pochybné podnikanie Borisa Kollára upriamila pozornosť strana Spolu, podľa ktorej použil predseda parlamentu v minulosti pri predaji jednej zo svojich spoločností typickú schému, aká sa využíva pri praní špinavých peňazí cez schránkové firmy na Cypre, v Karibiku a v Paname.

„Predseda NR SR skutočne predal polovicu podielu svojej firmy práve schránke, v ktorej figuruje aj G. Magistrate (osoba podozrivá z krytia podozrivých finančných transakcií, pozn. red.).

Zinkasoval za ňu 8,3 milióna eur. Podiel firmy bol ale podľa účtovných podkladov blízky 0 eur. Firma vlastnila iba jeden bager,“ píše Juraj Hipš zo strany Spolu. Kollár však aj tieto podozrenia odmietol.

Navrhol vlastné odvolanie

Napriek množiacim sa kauzám Boris Kollár vyvodiť politickú zodpovednosť odmietol.

Namiesto toho on sám podal návrh na svoje odvolanie, pričom však svojim koaličným partnerom odkázal, že v prípade, že ho parlament odvolá z pozície predsedu NR SR, odíde jeho strana z koalície.

To by pre vládu Igora Matoviča znamenalo stratu ústavnej väčšiny a v parlamente by mala podporu len 78 poslancov.

SaS a Za ľudí stiahli chvost

Tak, ako sa už predtým koaličné strany SaS a Za ľudí vyjadrili, že hlasovať za odvolanie Kollára nebudú, tak aj urobili, čo predznamenal už Igor Matovič, ktorý sa vyjadril, že podľa neho, tieto dve strany „stiahnu chvost“.

Samotného hlasovania sa väčšina ich poslancov nezúčastnila, podobne tak ani poslanci Smeru a skupina okolo Petra Pellegriniho.

Za odvolanie Borisa Kollára z funkcie predsedu NR SR hlasovalo napokon len päť poslancov. Keďže na jeho odvolanie bolo potrebných 76 hlasov poslancov, Kollár naďalej zotrváva vo funkcii druhého najvyššieho ústavného činiteľa.

Zaujímavým číslom je však počet poslancov, ktorí hlasovali proti odvolaniu, a teda predsedovi parlamentu vyslovili dôveru. Takýchto bolo len 46 poslancov, hoci má vládna koalícia dovedna 95 mandátov.

Matovič svojim poslancom neverí                        

Hoci premiér Igor Matovič sám vyhlásil, že plagiátorstvo Borisa Kollára síce bola „zlodejina“, stratiť ho ako koaličného partnera nechce. V parlamente by mu totiž ostala len väčšina 78 poslancov. „Prídeme na septembrovú schôdzu a zistíme, že nám troch poslancov kúpili. Keď chceme, aby táto koalícia vydržala, Sme rodina musí v nej zostať,” povedal Matovič v diskusnej relácii TV Markíza Na telo. Proti týmto výrokom sa ohradili ako poslanci SaS, tak aj Za ľudí.

ano, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…