Domov Slovensko Kollárova „čurillovská mafia“ nahnevala Matoviča, hovorí o vláde bez neho

Kollárova „čurillovská mafia“ nahnevala Matoviča, hovorí o vláde bez neho

0
0

Súčasťou pracovnej skupiny, ktorú koalícia zriadila ako odpoveď na boj vo vnútri polície, nebude hnutie Sme rodina. Podľa predsedu hnutia Borisa Kollára vytvorením takejto pracovnej skupiny vzniká druhá mafia. Predsedu hnutia OĽaNO Igora Matoviča tieto slová nahnevali a koaličnému partnerovi odkazuje, že si vie predstaviť aj vládu bez neho.

Vznik pracovnej skupiny, ktorá má riešiť obnovu dôvery v právny štát, oznámila koalícia po zasadnutí bezpečnostnej rady štátu. Zvolal ju premiér po tom, ako minulý týždeň Úrad inšpekčnej služby zadržal štyroch vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry, ale aj dočasného riaditeľa inšpekcie.

Jednu mafiu strieda druhá

Hoci pôvodne avizoval premiér Eduard Heger, že na vytvorení pracovnej skupiny je v koalícii zhoda, jeden z koaličných partnerov sa rozhodol túto skupinu „bojkotovať“.

„Nebudeme sa zúčastňovať na tejto skupine, nebudeme tam dávať žiadne návrhy. Za takéto niečo nebudeme hlasovať,“ vyhlásil predseda Sme rodina Boris Kollár. Nové vážne obvinenia v kauzách v polícii podľa neho prekračujú všetky hranice. Odvolával sa prito na uznesenia i odposluchy. Ako povedal, nechce, aby „jednu mafiu vystriedala druhá“.

Dodal, že treba bojovať proti tzv. Ficovej mafii, ktorá si podľa neho sprivatizovala spravodlivosť. „Nebudem podporovať, aby na druhej strane vznikla nová mafia, môžem ju pokojne nazvať ‚čurillovská‘, a tá bude robiť to isté, len pod nejakým krásnym heslom a transparentom, ale bude zneužívať zákon,“ povedal Kollár.

Šéf Sme rodina zdôraznil, že bude podporovať právo a spravodlivosť. „Ale nebudem účelovo meniť zákony len preto, že sa nám nepáči jedno rozhodnutie,“ vyhlásil. Kollár vyzval koaličných partnerov, aby sa vrátili späť k tomu, čo voličom sľúbili.

Pýtal sa, prečo sa nevytvorila pracovná skupina k cenám energií a prečo im v koalícii odkladajú legislatívu o nájomných bytoch. „Toto sme ľuďom sľúbili, nie že zavrieme hocikoho za nič bez dôkazov,“ dodal a kritizoval, že koalícia sa rok a pol len hašterí.

Mal by sa ospravedlniť

Tieto slová nahnevali viacerých koaličných partnerov. Najostrejšie sa proti nim ohradil šéf hnutia OĽaNO Igor Matovič. „Nazvať Jána Čurillu (jeden zo zadržaných vyšetrovateľov, pozn. red.) mafiánom je za všetky čiary,“ reagoval na Kollárove slová, za ktoré by sa mal podľa neho ospravedlniť.

Matovičovi je ľúto postoja lídra Sme rodina, ktorý sa rozhodol nebyť súčasťou pracovnej skupiny, ktorá má obnoviť dôveru v právny štát. „Urobím všetko pre to, aby Sme rodina zostala súčasťou protikorupčnej koalície.

Ak by Sme rodina blokovala očistný proces, ak by blokovala možnosť chrániť statočných ľudí v polícii, prokuratúre, súdnictve pri očiste v boji s mafiou a ak by naďalej chcela umožniť mafii, aby vedela na poslednú chvíľu kedykoľvek vytiahnuť nejaký kľúčový záhadný paragraf, ktorým očistia akéhokoľvek zločinca, potom sa mentálne Sme rodina z koalície vzďaľuje. Vtedy si musíme klásť otázku, či dokážeme udržať koalíciu aj bez Sme rodina,“ povedal Matovič.

Komplikovaná situácia v koalícii

Vyzerá to tak, že koalíciu čakajú neľahké rokovania o svojom ďalšom pôsobení. Boris Kollár na výčitky totiž reagoval, že ak chce Matovič vládnuť bez Sme rodina, budú sa o tom podľa neho rozprávať na koaličnej rade. Strana SaS sa zas vyjadrila, že plne podporuje vládu Eduarda Hegera (OĽaNO) so všetkými poslancami klubu SaS vrátane odídencov zo Za ľudí. A platilo by to, aj keď by sa Sme rodina rozhodla opustiť koalíciu.

„Hodnotové rozdiely medzi koaličnými partnermi sú prirodzené, avšak ak sa neustále zväčšujú, je taktiež prirodzené, že sa budeme rozprávať aj o ďalších možnostiach spoločného vládnutia,“ doplnil hovorca SaS Ondrej Šprlák.

Kollár zas v diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 vyhlásil, že po rozpade strany Za ľudí sa musí otvoriť koaličná zmluva.

Kollár pripomenul, že každá strana musí garantovať poslancov v parlamente, a to už Za ľudí nemá. „Zmenila sa situácia, nemôžeme sa tváriť, že zmluvu neotvoríme. Musíme znova otvoriť koaličnú zmluvu a dohodnúť sa na prerozdelení,“ dodal Kollár.

ano, TASR, foto: TASR/Jaroslav NovákNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…