Domov Zahraničie Kolumbiu zachvátili protesty proti prezidentovi a jeho vláde

Kolumbiu zachvátili protesty proti prezidentovi a jeho vláde

0
0

Na protest proti prezidentovi Ivánovi Duqueovi a jeho pravicovej vláde vyšli minulý týždeň do ulíc stovky tisíc protestujúcich Kolumbijcov.

Tieto masívne protesty boli na začiatku reakciou na návrh vlády na reformu dôchodkového systému. V súčasnosti ale Kolumbijčania protestujú aj proti nedostatočným opatreniam vlády v rôznych iných oblastiach ako slabej bezpečnosti, vysokej korupcii, nedostatočnému vzdelávaniu a tiež sociálnej nerovnosti.

Doterajšie menšie protesty v krajine, ktoré začali už v októbri študentmi, nezískali na takej intenzite ako tie z minulého týždňa. Analytici však upozorňujú, že protesty budú pokračovať, aj keď možno nie v takej intenzite.

Masové protesty si vyžiadali aj obete na životoch

Masové protesty vypukli v Bogote a tiež ďalších kolumbijských mestách. Mnohí protestujúci považujú za najväčší problém terajšej vlády, že neprináša žiadne výsledky, ktoré prezident a jeho vláda sľubujú.

Protesty boli zväčša pokojné, odhady hovoria o okolo dvesto tisícoch protestujúcich, ktorí bubnovali na hrnce a spievali hymnu.

No počas protestov došlo aj ku vzájomným potýčkam  a konfliktom medzi protestujúcimi a bezpečnostnými zložkami. Tieto si vyžiadali už aj prvé obete na životoch.

Prezident sľubuje celonárodnú diskusiu

Kolumbijsky prezident Duque

Už pred protestmi vláda varovala, že nebude tolerovať násilie a využije všetky zložky na jeho prípadné potlačenie. Nakoniec ale prezident Iván Duque vyzval na celonárodné rozhovory.

Od tohto dialógu si sľubuje upokojenie situácie, prisľúbil snahu o hľadanie riešení mnohých problémov, no najmä riešenie sociálnych otázok ako aj hľadanie riešení na boj proti korupcii.

Protesty v Južnej Amerike

Súčasné protesty v Kolumbii nie sú jedinými na kontinente. Južná Amerika je naprieč zmietaná protestami. Od začiatku roka sa uskutočnili protesty v rôznych krajinách od Ekvádoru, cez Venezuelu, alebo naposledy v Čile, či v Bolívii, kde dokonca na tlak ulice odstúpil aj prezident Evo Morales.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Deň, keď Little boy zničil Hirošimu

6. augusta uplynie 77 rokov od prvého použitia nukleárnej zbrane armádou USA. Tú využili p…