Domov Slovensko KOMU SLÚŽI JAHNÁTEK? Nebyť vplyvu oligarchov, ceny energií by mohli byť aj o 20% nižšie

KOMU SLÚŽI JAHNÁTEK? Nebyť vplyvu oligarchov, ceny energií by mohli byť aj o 20% nižšie

0
4

 V rubrike V tieni vám prinášame rozhovory s ľuďmi, ktorí nám s podmienkou anonymity prezradili zaujímavé informácie. Koncom júla vláda rozhodla o nominácii bývalého ministra poľnohospodárstva Ľubomíra Jahnátka na post šéfa úradu, ktorý koncom januára zaujal verejnosť dramatickým zvýšením cien energií.

Porozprávali sme sa s dlhoročným referentom Úradu na reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), ktorý nám popísal praktiky tvorby rozhodnutí na tomto úrade z pohľadu cenovej regulácie.

ÚRSO vzniklo v roku 2001 ako úrad, ktorý by mal nezávislým spôsobom usmerňovať výrobcov a distribútorov energií, čiže vody, plynu, elektrickej energie. Plní podľa Vás túto funkciu?

ÚRSO ako úrad historicky na plnej čiare zlyhal. Nielenže sa dostal pod riadenie politických strán, ale aj veľkopodnikateľov a rôznych korupčných záujmov. Žiaľ ani nový predseda ÚRSO jeho pôvodnú funkciu neobnoví.

Pochybujem, že niekoho napadne, že Jahnátek ostane mimo vplyvu SMERu-SD ako strany, ale najmä podnikateľov v energetike ako Brhel, Křetinský, Kmotrík, Čičmanec a Hatina, či skupín firiem Pašku a Žigu, ale aj podnikateľov, ktorí oficiálne v energobiznise nepôsobia, ako napríklad Bӧdӧr (majiteľ bezpečnostnej firmy BONUL, s.r.o., pozn. redakcie).

Načo teda slúži tento úrad, keď hovoríte, že má trvalé prepojenia s týmito oligarchami?

Vznik takéhoto úradu nám v rokovaniach pred vstupom do Európskej únie predpísala Európska komisia. Mal to byť úrad, ktorý bude nezávisle regulovať poplatky za energie.

Vtedy ani sama Komisia a ani slovenská vláda netušili ako veľmi pomôže záujmom spriaznených podnikateľov úrad, ktorý bude bez akejkoľvek zodpovednosti rozhodovať o ich nárokoch na dotácie na elektrickú energiu, poplatkoch za vodné a stočné, o poplatkoch za prepravu plynu a za dotácie pre absolútne neefektívne ťažby uhlia v Novákoch alebo v Čárach.

O Hornonitrianskych baniach sa v súčasnosti hovorí veľa, v čom je podľa Vás problém?

No po prvé, už dávno mali byť bane na hnedé uhlie zatvorené, pretože sú zdrojom obrovskej neefektivity štátu, ktorý ich dotuje asi 100 miliónmi ročne a to bez toho, aby mal z toho akýkoľvek profit.

Veď aj samotné ministerstvo financií v roku 2011 uverejnilo analýzu, podľa ktorej keby štát platil súčasným baníkom ich mzdu bez toho, aby dolovali hnedé uhlie, tak každoročne ušetrí takmer 40 miliónov eur.

Ale zase, niekomu by tých 40 miliónov ročne chýbalo. Ale to už je otázka na politikov, kto z nich má svoje záujmy na hornonitrianskych baniach, na ktoré sa každý občan štátu ročne skladá 17-timi eurami…

Podľa Vás teda aj v minulosti váš úrad a vláda manipulovali s poplatkami za energie?

Pozrite sa na vaše faktúry za vodu, plyn a elektriku a odpovedzte si sám. Vo faktúrach za elektriku dnes platíte Brhelovi, Kmotríkovi, Hatinovi a Žigovi, vo faktúrach za plyn platíte Křetinskému a za vodu platíte čiastočne strane MOST-HÍD.

Odhadujem, že faktúry za tieto energie by mohli byť nižšie o viac ako 20% nebyť vplyvu týchto oligarchov na tieto energetické spoločnosti.

Myslíte, že to bol práve ich vplyv, čo zapríčinil januárové zvyšovanie cien energií, teda kauzu, ktorá stála hlavu bývalého predsedu ÚRSO Jozefa Holjenčíka?

No takto. Treba si uvedomiť, že ÚRSO sa za vlády SMER-SD stalo neviditeľným, ale zato obrovským finančným biznisom, cez ktorý boli, sú a zjavne budú podporovaní podnikatelia, ktorí sú dnes priamo spájaní so SMER-om, ako sponzori tejto politickej strany.

Mimochodom, najväčší biznis SMER-u na našom úrade vznikol na prelome rokov 2008 a 2009, kedy na báze vyhlášky ÚRSO začali byť podporované tzv. obnoviteľné zdroje energie, ako vodné elektrárne, slnečné elektrárne, či biomasa.

Podľa mňa išlo a naďalej ide o jeden z najväčších obchodov SMER-u, v ktorom sa dodnes stráca viac ako 500 miliónov euro ročne zo štátneho rozpočtu!

Uvedomme si konečne, že práve politické oháňanie sa čistými zdrojmi energie nás dnes spoločne v týchto faktúrach stojí spomínaných 500 miliónov ročne, ktoré platíme spriazneným podnikateľom SMER-u.

Je podľa Vás nový predseda Ľubomír Jahnátek lepšou voľbou?

Pokiaľ sa nezmení systém riadenia ÚRSO, ktorý je dnes absolútne v tichej rozhodovacej právomoci úradu vlády, tak sa v systéme regulácie nič nezmení.

Reči o tom, že náš úrad je akýmsi spôsobom nezávislý sú nezmyselné a s tým nespraví nič ani výmena na poste šéfa úradu.

Inak povedané, po nástupe Jahnátka na ÚSRO nebude mať žiadny občan na Slovensku nižšie faktúry, práve naopak, myslím si že budú ešte vyššie. Všimnite si, že už proces jeho výberu za šéfa ÚRSO bol absolútne netransparentný.

Prečo si myslíte že tento výber bol netransparentný?

No po prvé, keďže bývalého šéfa úradu Holjenčíka prakticky zosadila SNS, tak sa niektorí „stratégovia“ v SMER-e hlboko zamysleli ako tam dať svojho nominanta tak, aby mohli aspoň trošku povedať, že je nezávislý, hoci každý sa z toho smial.

Podľa mňa, práve dvaja stratégovia SMER-u, ktorí mimochodom premiérovi pokazili už dve kľúčové volebné kampane – prezidentskú a volebnú v roku 2016 odporúčali, aby sa SMER-SD bránil akoby nezávislou nomináciou z prostredia Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení, ktorej šéfuje Tomáš Malatinský, bývalý minister hospodárstva za SMER.

Keďže mal však Malatinský dosť charakteru nato, aby premiérovi povedal, že sa mu Jahnátek nepáči, pretože v energetike pokazil v rokoch 2008 a 2009 hádam úplne všetko, dohodli sa, že Malatinský sa k tomu vyjadrovať nebude a asociácia nomináciu aj tak uskutoční, avšak, a teraz počúvajte dobre, za výmenu regulácie v oblasti poplatkov za vodné a stočné.

Lenže už nikto zo sebazničujúcich stratégov SMER-u si neuvedomil, že Jahnátka, na ktorom sa vopred, ešte pred realizáciou zinscenovaného výberového konania zhodlo užšie vedenie SMER-u, bude vyberať jeho bývalý podriadený Žiga (Peter Žiga bol bývalý štátny tajomník Ministerstva hospodárstva v čase, keď bol ministrom Ľubomír Jahnátek, pozn. redakcie).

Peter Žiga a Ľubomír Jahnátek

Takže potom, zjavne niet žiadnych pochýb, že takzvaná voľba šéfa ÚRSO bola vopred dohodnutá. Podľa vašich slov však aj vymenená za reguláciu vodného a stočného…

Absolútne! Bola podľa mňa pripravená a politicky dohodnutá. Ale vlastne, už predtým ako Jahnátek prišiel na náš úrad sa tu kšeftovalo s vodou. To mimochodom dáva predstavu aj o tom, ako to tu bude vyzerať do roku 2023, proste tak ako predtým.

Mimo záznam ste nám hovorili o tlakoch, ktoré tu vznikali v minulosti, očakávate teraz to isté?

Pozrite sa, Jahnátkov životopis je pomerne dobre známy. Po tom ako zruinoval Plastiku Nitra išiel k Babišovi, kde sa neosvedčil a následne ako minister hospodárstva a neskôr minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka vraj poslúchal mladého Bӧdӧra.

Prípady toho, ako bol v rámci nezmyselného certifikátu vysúťažený BONUL ako strážna firma ministerstva hospodárstva a Správy štátnych hmotných rezerv za niekoľko miliónov eur sú tiež známe.

Už menej známe sú ale príbehy poľnohospodárov, ktorých niekto údajne z Nitry, poviem to napriamo, tvrdo vypaľoval o poľnohospodárske dotácie. Ale viete čo, na konci dňa, Bӧdӧr nebude chodiť iba na náš úrad, chodí po viacerých.

Posledným, pre mňa absolútne stupidným prípadom je to, ako si „ktosi“ pripravil obstarávanie na Vodohospodárskej výstavbe na rekonštrukciu vodného diela Gabčíkovo za takmer 140 miliónov eur.

Uverili by ste, že povinná súčasť verejného obstarávania je aj bezpečnostný certifikát systémového integrátora C4? Týmto certifikátom disponujú len tri slovenské spoločnosti.

Jednou z nich je BONUL a tie ďalšie dve si skúste ako novinári preveriť. Možno nájdete spoločné črty. Verím však, ale bez uvedenia podrobností, že novinári si na túto súťaž dajú pozor, v opačnom prípade zase toto veľdielo zaplatí každá domácnosť.

Podľa toho čo hovoríte sa asi na ÚRSO teda nič nezmení.

Pozrite sa, Jahnátek je vlastne ten, čo to v energetike cenovo úplne všetko pokazil. Mediálne vyhlásený záujem znižovať poplatky za energie je absolútne nereálny.

Môj názor je taký, že tak, aby sa vyhovelo oligarchom budú faktúry rásť aj naďalej. Vlastne, Holjenčík robil to isté, len sa nezmestil do kože a nechal ich narásť o tisíc percent.

Uvidíte však, že Jahnátek to spraví takisto, ale ticho a pomaly. Platí však, že to spraví v prospech oligarchov, ktorým sa na to zložíme všetci. Bolo by hlúpe sa domnievať, že vlastne Jahnátek ako šéf ÚRSO prichádza napraviť vlastné omyly…

Ďakujem za rozhovor.

Martin Sokol, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…