Domov Slovensko Komunálne voľby 2022

Komunálne voľby 2022

0
0

29. októbra sa konali spojené voľby do mestských a obecných samospráv (komunálne voľby) ako aj do krajských samospráv (župné voľby). Prinášame vám podrobné výsledky volieb vo ôsmich krajských mestách.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: Župné voľby 2022

Bratislava

Matúš Vallo bol pred voľbami jednoznačným favoritom na obhajobu primátorského kresla v Bratislave. Proti sebe mal statného súpera, no súboj o prvého muža nášho hlavného mesta napokon vôbec nebol napínavý.

Kandidát liberálnych strán získal viac ako 60 percent hlasov všetkých zúčastnených voličov. Tešiť ho môže aj to, že koalícia strán, ktoré ho podporili, získala aj pohodlnú väčšinu v mestskom zastupiteľstve.

Trnava

Ani na primátorskej stoličke v Trnave nedochádza po sobotných voľbách ku žiadnej zmene. Peter Bročka vyhral voľby už po tretíkrát, avšak tentokrát ani zďaleka nie s takou prevahou ako tomu bolo v roku 2018.

Tentokrát mu bol viac ako slušným súperom nezávislý kandidát Branislav Baroš, no dnes už trojnásobný primátor si predsa len udržal odstup viac ako dve tisíc hlasov. Drvivú väčšinu hlasov voličov získali nezávislí kandidáti.

Tento trend ešte viac zvýraznilo hlasovanie voličov o poslancoch mestského zastupiteľstva, kde získali viac ako 80 percent hlasov práve nezávislí kandidáti.

Zastúpenie nemajú ľavicové strany, ale ani extrémistické či strany zastupujúce národnostné menšiny.

Nitra

Najtesnejšie z krajských miest dopadli voľby primátora v Nitre. Medzi víťazom a druhým v poradí bol rozdiel len pár percent, konkrétne len niečo vyše 900 hlasov. Marek Hattas si však primátorské kreslo uhájil, keď získal necelých 31 percent.

Igor Kršiak, ktorého podporovali Hlas či Sme rodina, získal niečo cez 27 percent. Podobne dopadlo aj hlasovanie o poslancoch mestského zastupiteľstva, kde však budú úradovať nezávislí poslanci.

Tí získali viac ako 50 percent. Hattasov Tím Kraj Nitra kopíroval výsledky primátorských volieb, keď získal necelých 30 percent, konkrétne 9 poslaneckých mandátov.

Trenčín

Primátorské voľby v Trenčíne dopadli veľmi podobne ako župné voľby v tomto kraji, ktoré by sa dali označiť nadnesene – „one man show“. Súčasný primátor Richard Rybníček prakticky nemal konkurentov a postavil sa voči nemu, podobne ako v roku 2018, len Miloš Mičega.

Aj výsledok ich súboja bol podobný ako pred štyrmi rokmi. Rybníček získal takmer 73 percent a s veľkou podporou svojich spoluobčanov vstupuje na čele mesta do štvrtého volebného obdobia.

Zaujímavosťou je, že politické strany sa tu ani neunúvajú postaviť kandidáta na primátora. Ich pasivitu vidno aj v mestskom zastupiteľstve, kde nezávislí kandidáti obsadia až 19 kresiel, teda 76 percent mandátov.

Cez minimum svojich poslancov tu do politického boja vstupuje len Hlas – sociálna demokracia s tromi poslancami, koalícia pravicových strán KDH, OKS a SaS s dvomi poslancami a jeden poslanecký mandát sa ušiel aj Progresívnemu Slovensku.

Žilina

Najväčším súperom súčasného primátora Žiliny bol, ako v minulých voľbách, Patrik Groma, ktorý svoju nezávislosť vymenil v tohtoročných voľbách za podporu Hlasu. Výsledok však bol veľmi podobný ako pred štyrmi rokmi.

Nezávislý Peter Fiabáne si s prehľadom uhájil pozíciu primátora najsevernejšieho krajského mesta na Slovensku, keď získal niečo cez 45 percent hlasov voličov. Debakel zaznamenali politické strany aj pri voľbe mestských poslancov.

Nezávislí kandidáti obsadia 26 z 31 kresiel v zastupiteľstve, čo znamená viac ako 83 percent.

Banská Bystrica

Ďalšou jednoznačnou záležitosťou bola aj voľba primátora v Banskej Bystrici. Stredoslováci sú zjavne s prácou Jána Noska spokojní, a hoci bol jeho volebný zisk o čosi nižší ako pred štyrmi rokmi, viac ako 66-percentná dôvera občanov dáva súčasnému primátorovi silný mandát na ďalšie štvorročné obdobie, v jeho prípade už tretie.

Podobne ako v iných mestách, aj v Banskej bystrici platí, že hlavné slovo v mestskom zastupiteľstve budú mať nezávislí poslanci. Tí obsadia viac ako 80 percent kresiel. Tešiť môže absencia extrémistov, ktorí sídlia práve v Banskej Bystrici.

Prešov

Prešov je jediné z krajských miest, kde dochádza k zmene. Nie však očakávanej. Jasným favoritom volieb bol bývalý primátor Pavel Hagyari, no volebné výsledky šokovali.

Mesto bude viesť kandidát liberálnych strán František Oľha, ktorý zvíťazil pomerne výrazným rozdielom.

Košice

Ani v metropole východu sa nič po sobotných voľbách nemení. Kandidát širokej koalície pravicových strán Jaroslav Polaček s prehľadom obhájil primátorskú stoličku, v zastupiteľstve však má koalícia, ktorá ho podporovala, len 8 mandátov, vyše 51 percent získali nezávislí kandidáti.

ano, foto: TASR, facebook, archívNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…