Domov Zahraničie Konferencia o budúcnosti Európy sa blíži. Občania budú mať silné slovo

Konferencia o budúcnosti Európy sa blíži. Občania budú mať silné slovo

0
0

O tom, v akej európskej rodine budeme ďalšie roky žiť, musí podľa rezortu diplomacie SR rozhodnúť v prvom rade verejnosť.

Hlavnú myšlienku úniového projektu s náz­vom Konferencia o budúcnosti Európy predstavila predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen ešte koncom roka 2019.

Lenže potom sa aj na starom kontinente rozšírila pandémia koronavírusu. Namiesto celoeurópskej diskusie o ďalšom smerovaní Európskej únie sa museli členské štáty pustiť do záchrany životov svojich občanov a zmierňovania dopadov koronakrízy. To však neznamená, že by na pozadí neprebiehali intenzívne prípravy na spustenie Konferencie.

„Chceme, aby zahŕňala aktivity, ktoré budú príťažlivé pre občanov. Popri odborných debatách o obchodnej, zahraničnej či poľnohospodárskej politike EÚ, plánujeme pokračovať aj v úspešnom projekte #MYSMEEÚ.

Ten bol zameraný na širšiu verejnosť a mal v prvom rade vysvetľovať, v čom všetkom a ako zasahuje EÚ do našich každodenných životov a tiež, ako ju my sami môžeme ovplyvňovať.

Ak nám to pandemická situácia dovolí, radi by sme vycestovali do regiónov a v spolupráci so samosprávami, médiami či tzv. influencermi usporadúvali verejné debaty na školách už v prvej polovici budúceho roka,“ hovorí štátny tajomník MZVEZ SR Martin Klus a dodáva, že reformu EÚ nemôžu nadiktovať politici od stola.

Sme pripravení na slávnostný „výkop“

O dôležitosti priniesť EÚ bližšie k občanom a o plánoch, ako na to, bola reč aj na nedávnom neformálnom zasadnutí Rady pre všeobecné záležitosti (GAC).

„Informoval som našich partnerov z členských krajín EÚ, že nezaháľame a intenzívne pracujeme na identifikácii hlavných tém, ktoré v našej spoločnosti najviac rezonujú. Využijeme na to aj prieskum verejnej mienky.

Ten by nám mal ponúknuť odpovede napríklad aj na to, prečo pomerne veľké množstvo ľudí nesúhlasí s naším členstvo v EÚ,“ priblížil Martin Klus, ktorý Slovensko v tejto Rade zastupuje.

„Kríza, ktorej čelíme, ponúka príležitosť zamyslieť sa aj nad tým, čo v Európskej únii funguje a čo treba zmeniť. Mali by sme si jasnejšie zadefinovať hodnoty a pravidlá hry, ktorými sa chceme v budúcnosti riadiť a ich dodržiavanie previazať s našimi právami aj povinnosťami,“ dodal.

Všetko čoraz viac nasvedčujem tomu, že s oficiálnym otvorením Konferencie o budúcnosti Európy sa počíta až počas nadchádzajúceho portugalského predsedníctva v prvom polroku 2021.

Od toho sa bude odvíjať ďalší postup v jednotlivých členských štátoch, vrátane Slovenska. To však už dnes môže partnerom potvrdiť, že je na slávnostný „výkop“ vďaka Koncepcii Konferencie o budúcnosti Európy v SR, ktorú vypracovalo MZVEZ SR, pripravené.

md, foto: shutterstockNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

RAŠI: Medicínsky nezmysel

Medicínsky nezmysel. Inak sa aktuálne celonárodné plošné testovanie, ktoré trvá deväť dní …