Domov Slovensko Koniec dobrých časov

Koniec dobrých časov

0
0

Počas uplynulého týždňa Národná kriminálna agentúra zadržala niekoľkých vplyvných mužov, ktorí počas minulej vlády riadili významné štátne inštitúcie a obvinila ich z korupcie.

Z rezerv do väzby

Ako po prvého si NAKA prišla po bývalého šéfa Správy štátnych hmotných rezerv SR (ŠHSR) Kajetána Kičuru, ktorého obvinil prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry z obzvlášť závažného zločinu prijímania úplatku a za obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti.

Vzhľadom na to, že Kajetán Kičura je sudcom s prerušeným výkonom funkcie, musel o súhlase s väzbou rozhodnúť najskôr Ústavný súd SR v Košiciach a následne Úrad špeciálnej prokuratúry doručil sudcovi pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu Banská Bystrica návrh na vzatie obvineného do väzby.

Ten Kičuru, ktorého zadržala NAKA v rámci akcie „Rezervy“, vzal do väzby minulý štvrtok, avšak rozhodnutie nie je právoplatné a obvinený proti nemu podal sťažnosť, o ktorej rozhodne Najvyšší súd SR. Dôvodom väzobného stíhania je obava z možného ovplyvňovania svedkov.

Parazitovanie na korone?

Kajetán Kičura ešte v druhej polovici marca v súvislosti s uzatvorenými zmluvami na dodávku zdravotníckych pomôcok vypovedal na NAKA.

Zároveň odmietol obviňovanie z korupčného správania v súvislosti s nákupom rýchlotestov na koronavírus aj s nákupom dvoch bytov v centre Bratislavy jeho synom.

„Dobytkári“ si užívali niekoľko rokov

NAKA si ďalej posvietila aj na biznis v Poľnohospodárskej platobnej agentúre (PPA). V rámci akcie „Dobytkár“ opakovane počas marca a apríla vykonávala zaisťovacie úkony na celom území Slovenska.

Dôvodom sú podozrenia z korupčnej trestnej činnosti a legalizácie príjmov z trestnej činnosti z prostredia PPA. V rámci akcií policajti zaistili hotovosť minimálne 100 tisíc eur a veci rôznej povahy v hodnote najmenej 800 tisíc eur, najmä umelecké diela, súvisiace s vyšetrovanou trestnou činnosťou.

Celkovo päť obvinených osôb vzali zatiaľ súdy do väzby. Medzi nimi aj bývalého šéfa PPA Juraja Kožucha a finančníka Martina Kvietika, syna známeho herca Štefana Kvietika.

Oboch obvinených z pokračovacieho obzvlášť závažného zločinu prijímania úplatku spolupáchateľstvom vzal sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) pracoviska v Banskej Bystrici do väzby.

Dôvodom kolúznej väzby je obava z možného ovplyvňovania svedkov. „Sudca u obvineného Martina Kvietika neprijal sľub ani nenariadil dohľad probačného a mediačného úradníka.

Rovnako sudca neprijal ani peňažnú záruku vo výške 100 tisíc eur ponúkanú inou osobou. U obvineného Juraja Kožucha neprijal sľub ani nenariadil dohľad probačného a mediačného úradníka,“ doplnila hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková s tým, že rozhodnutie nie je právoplatné, keďže obvinení podali proti nemu sťažnosť, o ktorej rozhodne Najvyšší súd SR.

Úplatky za takmer milión!

Celková výška prijatých úplatkov zo strany obvinených predstavuje sumu vo výške 924 tisíc eur. Martin Kvietik podľa medializovaných informácií pôsobil vo finančnej skupine Slavia Capital.

Skupina vo svojom vyhlásení reagovala, že jej bývalý štatutárny zástupca v jej orgánoch nepôsobí niekoľko rokov.

„V súvislosti s aktuálnym vyšetrovaním prípadu „Dobytkár“ Slavia Capital konštatuje, že nikdy nemala žiaden vzťah s Pôdohospodárskou platobnou agentúrou ani nežiadala o žiadne eurofondy alebo dotácie,“ uvádza sa v stanovisku, ktoré médiám zaslala marketingová manažérka skupiny Patrícia Packová.

Dodala, že Slavia Capital je pripravená poskytnúť štátnym orgánom akúkoľvek súčinnosť.

red, SITA, foto: SITA, FB

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…