Domov Zahraničie Korčokovi sa minischengeny nepáčia

Korčokovi sa minischengeny nepáčia

0
0

V poslednom čase sa čoraz viac hovorí o možnosti, že by sa mohli otvoriť hranice medzi Slovenskom a našimi susedmi, čím by sa vytvoril akýsi „minischengen“. Ani šéfovi slovenskej diplomacie a ani našim zástupcom v Europarlamente sa tento nápad nepozdáva.

Minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nom. SaS) minulý týždeň poslancom NR SR na parlamentnom výbore pre európske záležitosti povedal, že sa mu nepáči debata o minischengenoch.

Minischengen nemôže nahradiť Schengen

Rovnaký postoj prezentoval aj predseda parlamentného výboru Tomáš Valášek (Za ľudí), ktorý sa vyslovil za návrat Slovenska k slobodnému pohybu osôb na hraniciach v rámci Schengenu, ale nie za cenu ohrozenia zdravia slovenských občanov.

Valášek povedal, že vníma obavy pred vytváraním ostrovčekov krajín, tzv. minischengenoch, v rámci ktorých sa dá pohybovať.

„Hrozí, že sa stanú permanentnou črtou a nikdy by nemuselo prísť k návratu Schengenu, ako sme ho poznali pred štyrmi či piatimi mesiacmi,“ vyhlásil Valášek.

Pre europoslanca Michala Šimečku (Progresívne Slovensko), ktorý sa zúčastnil rokovania výboru spolu s ďalšími europoslancami, je kľúčové, aby sa Slovensko a celá Európa čo najskôr vrátili k plnému obnoveniu slobody pohybu na vnútorných hraniciach schengenského priestoru.

Kedy otvoríme hranice?

Na druhej strane sa však minister zahraničia vyjadril, že je dnes nemožné povedať, kedy by mohli byť otvorené hranice aspoň so susedmi. Ako Korčok poslancov informoval, Česko a Rakúsko oslovili Slovensko, aby boli hranice plne otvorené k 15. júnu.

„Treba si uvedomiť, že ak otvoríme hranice so susedmi, Slovensko sa stáva priamo závislým na tom, ako naši susedia nastavia kritériá voči ich susedom.

Ak Rakúsko a Česko otvoria hranice s Nemeckom a Nemecko má otvorené hranice s Belgickom, tak sú to veci, ktoré musíme brať do úvahy,“ priblížil Korčok.

Vláda navyše schválila nariadenie rezortu vnútra, že kontroly na hraniciach s Rakúskom, Českom, Poľskom a Maďarskom sa predĺžia do 26. júna.

Podľa Korčoka je veštením z krištáľovej gule, či by Slovensko otvorilo hranice s Rakúskom a Českom už 15. júna. „Čas je dnes udávaný epidemiologickými číslami,“ zdôraznil šéf slovenskej diplomacie.

red, SITA, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

8. Tiger Woods (62,3 milióna USD, golf)

Po dvoch quarterbackoch amerického futbalu presedláme na predsa len jemnejší šport. Osmičk…