Domov Slovensko Koronavírus láme rekordy a epidemiológovia sprísňujú opatrenia

Koronavírus láme rekordy a epidemiológovia sprísňujú opatrenia

0
0

O začiatku septembra sa, tak ako sa očakávalo, denný prírastok nakazených koronavírusom zvyšuje, pričom prekonáva rekordy. Epidemiológovia preto musia reagovať a opäť navrhujú zavedenie prísnych opatrení. To sa však mnohým nepáči.

Štvrtého septembra zaznamenalo Slovensko doteraz najvyšší denný nárast potvrdených prípadov koronavírusu, keď pribudlo 226 nakazených a deviateho septembra prekonala naša krajina 5-tisícovú hranicu nakazených.

K 14. septembru registrovali na Slovensku 5 768 potvrdených prípadov, z ktorých 38 skončilo smrťou.

Situácia je podľa ministra zdravotníctva Mareka Krajčího vážnejšia ako pred týždňom. Ako povedal, počty infikovaných prudko rastú a druhú vlnu spúšťajú najmä sociálne kontakty mladých ľudí.

„S najväčšiu pravdepodobnosťou, ak niečo neurobíme s trendom rastu infikovaných, budú rásť aj hospitalizácie a pribúdať úmrtia,“ povedal. Aj preto navrhla pandemická komisia prijatie viacerých prísnych opatrení.

Prísne opatrenia zmiernili

V zelených okresoch mali byť povolené exteriérové hromadné podujatia do maximálne 200 osôb a interiérové hromadné podujatia maximálne do 100 osôb.

V oranžových a červených okresoch mali byť povolené exteriérové hromadné podujatia na maximálne 100 osôb a interiérové hromadné podujatia na maximálne 50 osôb.

Proti týmto navrhovaným opatreniam sa zdvihla vlna odporu najmä v športovom a kultúrnom svete.

Viaceré športové federácie informovali, že za daných okolností je ohrozený začiatok, či pokračovanie už rozbehnutej sezóny.

V hokeji či futbale je nastavené číslo tak nízke, že sa do neho takmer nezmestia ani všetky osoby, ktoré sú k usporiadaniu zápasu potrebné.

Športoví funkcionári upozorňujú, že za daných okolností je ohrozené fungovanie profesionálneho športu na Slovensku.

Pondelkové zasadnutie Ústredného krízového štábu preto prehodnotilo dané návrhy a pozmenilo ich v prospech športu či kultúry.

Pri interiérových podujatiach bude napokon platiť limit 500 účastníkov, pri exteriérových tisíc, pričom tieto čísla budú platiť pre návštevníkov, nie pre prítomný personál.

V prípade, že sa podujatie uskutoční v červenej zóne, bude kapacita znížená na polovicu.

Ďalšie opatrenia

Od 16. septembra sa zakazuje usporadúvať hromadné podujatia v prevádzkach verejného stravovania a v ubytovacích zariadeniach, teda hoteloch.

Výnimky však majú platiť pre svadby a kary, avšak komisia obmedzuje svadby na 30 osôb na celom území krajiny.

Pre účasť na športových kempoch bude potrebný negatívny test nie starší ako 96 hodín, zúčastniť sa ich budú môcť len osoby, ktoré neprejavujú príznaky respiračného ochorenia.

Počas konania športového kempu budú musieť zároveň osoby v ňom dodržiavať spoločnú izoláciu.

Minister Krajčí tiež informoval, že sa predlžuje povinnosť nosiť rúška aj v triedach na školách u žiakov druhého stupňa, na stredných a vysokých školách do konca septembra. V školách na prvom stupni je nosenie rúšok vysoko odporúčané.

V oranžových a červených okresoch odporúča pandemická komisia aj opatrenia pre seniorov.

Navrhuje zakázať návštevy v domovoch sociálnej starostlivosti, neodporúča organizovať rodinné oslavy a apeluje tiež na očkovanie proti pneumokokom a chrípke.

Rizikové krajiny a červené regióny

Zároveň komisia navrhla Ústrednému krízovému štábu uzatvorenie hraníc s Ukrajinou. Českú republiku zaradili medzi rizikové krajiny.

Ako krajiny s nepriaznivou prognózou vníma pandemická komisia Rakúsko a Maďarsko, ktoré však nateraz ostávajú v zelenej kategórii. Medzi menej rizikové krajiny zaradili aj Švédsko, Bulharsko a Kanadu.

Minister tiež informoval, že medzi červené regióny na Slovensku sa už zaradila celá Bratislava, teda mestské časti I až V, Nitra, Tvrdošín, Stará Ľubovňa a Michalovce.

Oranžové okresy sú aktuálne Senec, Pezinok, Malacky, Liptovský Mikuláš, Šaľa, Nové Zámky, Považská Bystrica, Púchov, Prešov, Sabinov, Trenčín a Vranov nad Topľou.

Čo sa týka Rakúska, medzi rizikovými regiónmi sú aktuálne Viedeň, Tirolsko a Vorarlberg.

V Maďarsku sú rizikové regióny Budapešť, Fejér, HajdúBihar, Pest a v Poľsku Malopoľské vojvodstvo. Minister Krajčí upozornil, že rovnako rizikový je na Slovensku Bratislavský kraj.

Ako dodal, spomedzi našich susedov je klesajúci trend nákazy len v Poľsku.



red, SITA, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…