Domov Slovensko KORONAVÍRUS: Nové opatrenia od 1. septembra

KORONAVÍRUS: Nové opatrenia od 1. septembra

0
0

Spoločne s koncom letných prázdnin prichádza aj koniec v uvoľňovaní opatrení zavádzaných na boj s pandémiou koronavírusu. Keďže počet infikovaných každým dňom rastie v krajinách po celom svete, Konzílium epidemiológov sa rozhodlo sprísniť opatrenia na Slovensku.

Rozšíril sa zoznam červených krajín

Minister zdravotníctva SR Marek Krajčí po rokovaní Konzília epidemiológov minulý štvrtok oznámil, že od 1. septembra sa rozširuje zoznam červených krajín.

Medzi krajiny, ktoré sú z epidemiologického hľadiska považované za rizikové, pribudnú Chorvátsko, Francúzsko, Španielsko, Holandsko, Belgicko a Malta. Medzi rizikové sa zaradí aj Grécko, kam konzílium neodporúča cestovať, nepribudlo však ešte do zoznamu červených krajín.

Okrem toho sa bude kontrolovať ukrajinská hranica. Ako šéf rezortu zdravotníctva povedal, na ukrajinskej hranici budú musieť občania pred vstupom na Slovensko vyplniť formulár e-hranica na korona.gov.sk. Až po jeho skontrolovaní na hraniciach budú občania vpustení.Pre Slovensko budú rizikové aj dva regióny v Česku, po troch v Rakúsku, Poľsku aj Grécku. Rizikové budú aj dva regióny v Anglicku, po jednom v Estónsku a Dánsku.

Minister vyzval Slovákov, ktorí tieto regióny navštívia, na dodržiavanie prísnych epidemiologických parametrov.

Karanténa a test

Pre každého, kto sa z červenej krajiny vráti po 1. septembri, bude povinná karanténa. Tú konzílium skrátilo zo 14 na 10 dní, najskôr od piateho dňa karantény bude možné absolvovať testovanie.

Podľa ministra je však možné, že dovolenkári zahltia testovacie kapacity. Ak sa preto u nich do 10 dní nepodarí zrealizovať testovanie a nebudú mať príznaky ochorenia, budú sa môcť zapojiť do bežného života aj bez absolvovania testu.

Iná situácia bude platiť na návrat z červených krajín mimo Európskej únie, tu bude testovanie povinné. Rovnako bude možné testovanie najskôr na piaty deň, navrátilci však budú musieť čakať na oznámenie negatívneho výsledku na ochorenie COVID-19.

Od 1. septembra sa tiež pre zamestnávateľov zavádza povinnosť kontroly svojich zamestnancov po príchode z rizikovej krajiny.

Mali by skontrolovať, či sa zamestnanec podrobil karanténe a po príchode z krajiny mimo Európskej únie by sa mal preukázať aj negatívnym testom na koronavírus.

Ďalšie opatrenia

Hlavný hygienik SR Ján Mikas tiež informoval, že sa od začiatku septembra zakážu hromadné podujatia nad tisíc ľudí, vrátane športových podujatí a interiérové hromadné podujatia nad 500 ľudí.

Obmedzí sa aj návštevnosť akvaparkov na maximálne tisíc ľudí. V školách bude povinné nosenie rúšok, výnimka však bude platiť u žiakov prvého stupňa, ktorí ho nebudú musieť nosiť v triede. Mikas to však výrazne odporúča, ak by rúška žiaci akceptovali.

ano, SITA, foto: SITANačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…