Domov Slovensko KORONAVÍRUS: Situácia sa zhoršuje, prezidentka skritizovala Matoviča

KORONAVÍRUS: Situácia sa zhoršuje, prezidentka skritizovala Matoviča

0
0

Minister zdravotníctva Marek Krajčí minulý týždeň informoval, že situácia v nemocniciach v súvislosti s koronavírusom sa mierne zhoršuje, stúpajú počty hospitalizácií a ventilovaných pacientov. Na druhej strane, vládne nariadenia sa menia z hodiny na hodinu a Slovensko žije v chaose.

Po piatkovom rokovaní Pandemickej komisie Vlády SR minister zdravotníctva povedal, že čakal priaznivejší vývoj situácie v nemocniciach.

„Neklesá to, začína to postupne stúpať, čo je veľmi znepokojivé,“ konštatoval Marek Krajčí. Neklesajú ani úmrtia na COVID-19, na Slovensku evidujeme približne 30 úmrtí denne.

Slováci pri zhoršujúcom sa vývoji pandémie však nemajú oporu ani vo vláde. Jej rozhodnutia sa totiž doslova z hodiny na hodinu menia.

Pendleri si vystáli na test zbytočne

Do očí bijúcim prípadom bolo rozhodnutie vyplývajúce z rokovania Pandemickej komisie o tom, že „pendleri“, teda osoby pravidelne prekračujúce hranice za účelom práce, sa musia preukázať negatívnym výsledkom RT-PCR či antigénového testu, nie starším ako 14 dní.

Nariadenie, ktoré platí od pondelka, sa týka slovenských aj zahraničných pendlerov, občanov SR žijúcich v pohraničí susedných štátov, žiakov a študentov, osôb starajúcich sa o svojich blízkych. Tiež osôb, ktoré obhospodarujú pôdu do 10 kilometrov od hraníc, umelcov a ďalších pracovníkov v kultúre, ktorí majú výnimku z domácej izolácie a testu.

Toto rozhodnutie spôsobilo, že odberové miesta v Bratislave, ale aj iných mestách v okolí, boli v piatok preplnené a ľudia na antigénový test čakali aj niekoľko hodín, pričom niektorí sa ho ani nedočkali.

Po obrovskej kritike informovalo ministerstvo vnútra, že polícia nebude až do odvolania vykonávať u pendlerov ani ostatných osôb s výnimkou kontroly testov na COVID-19.

Ospravedlň sa, inak neotvorím

Podobne zmätočné informácie vysiela vláda ohľadom toho, či a kedy by sa mohli deti vrátiť do škôl. Aj keď minister školstva Gröhling už dávnejšie informoval, že by chcel, aby sa do škôl čo najskôr vrátili všetky deti, vláda takéto rozhodnutie doteraz neprijala.

Minulý týždeň však premiér Matovič informoval verejnosť, že už nebude počúvať výhovorky a berie otvorenie škôl do vlastných rúk. Oznámil, že všetky školy, ktoré sa rozhodnú žiakov otestovať, budú môcť otvoriť svoje brány.

Povedal tiež, že sa mu podarilo projekt testovania dohodnúť s prvými 10-timi školami a ďalšie sa môžu hlásiť. Poslankyňa za SaS Jana Bitó Cigániková na sociálnej sieti k téme otvárania škôl napísala:

„Nedávno som sedela vedľa Braňa Gröhlinga, keď mu volal premiér s otázkou, či si všimol, že školy neotvoril. Vraj ak Braňo chce, aby ich otvoril, má sa Sulík ospravedlniť (už ani neviem, za čo práve).

Následne Braňovi Gröhlingovi zamietli dva pokusy o otvorenie škôl, ktoré mal dojednané naprieč samosprávou a zriaďovateľmi škôl…“

Následne v piatok sa minister školstva predsa len s premiérom na spôsobe otvorenia škôl dohodol. Minister priblížil, že nasledujúce dni budú zverejňované vyhlášky, rozhodnutia a manuály k otvoreniu škôl.

Šéf rezortu školstva zároveň dodal, že sa chcú pripraviť najmä na január a počas testovania chcú odhaliť všetky technické chyby a tiež nastaviť pravidlá. Je teda skutočne otázne, či sa do Vianoc otvorí aspoň väčšina slovenských škôl.

Otestujete sa, alebo ostanete doma

No a ďalším, neustále diskutovaným problémom je aj zavedenie takzvaného lock­downu. Premiér Matovič naďalej trvá na tom, že keďže sa mnohí politici, vrátane jeho koaličných partnerov, postavili proti ďalším kolám celoplošného testovania, jedinou ďalšou možnosťou je zavedenie lockdownu.

„Očakávam, že veľmi skoro kľúčové autority štátu, ktoré v posledných týždňoch vystupovali proti plošnému testovaniu a hovorili o tom, že má byť len dobrovoľné, prídu a úprimne povedia, že hold, zostal nám len lockdown.

A teraz, keď vláda rozhodne o lockdowne, nehnevajte sa, lebo my sme to spôsobili tým, že sme spochybňovali plošné testovanie,“ uviedol premiér Matovič.

S plošným testovaním či lockdownom ako jedinými dvomi alternatívami riešenia pandémie, však nesúhlasia nielen koaliční partneri, ale najnovšie ani prezidentka Čaputová, ktorá chaotické správanie vlády skritizovala v pondelkovej relácii rádia Expres Braňo Závodský naživo.

Čaputová si podala Matoviča

Prezidentka Zuzana Čaputová v pondelok v diskusnej relácii Braňo Závodský naživo uviedla, že vláde chýba plán na riešenie pandémie koronavírusu. Slovensko podľa nej potrebuje veľmi jasný plán a nie chaos.

Prezidentka povedala, že jej v súčasnosti zo strany vlády chýba jasný postup krokov, ktorý bude racionálny, vecný a opretý o vedecké poznanie. V tejto súvislosti vyzvala premiéra, aby zvážil, že odovzdá manažovanie koronakrízy inému členovi vlády.

„My zase nemusíme objavovať koleso. Sú tu postupy, ktoré sa osvedčili u nás aj vo svete. Je tu vedecký konsenzus na tom, čo je v tejto situácii správne urobiť. Tak to poďme urobiť a ja sa za takýto plán potom postavím.

Ale keď je tu chaos a opatrenie, ktoré platí chvíľu, mení sa a nevidím krok dva ani krok tri, ťažko môžem stáť za vládou a obhajovať jej opatrenia,“ povedala Zuzana Čaputová.

Prezidentka taktiež upozornila na to, že celoplošné testovania a lockdown nie sú jedinými riešeniami v boji proti pandémii.

Vedci podľa nej dospeli k jasnému záveru, že vhodným prostriedkom v prípade zhoršenia situácie bude zníženie mobility obyvateľstva kombinované s cieleným testovaním v ohniskách nákazy či trasovanie kontaktov, teda dohľadávanie osôb, s ktorými pozitívne testovaná osoba prišla do kontaktu.

Premiér Igor Matovič na prezidentku reagoval s tým, že ho mrzí, že vládu kritizuje a tiež, že keďže nie je manažérom koronakrízy, nemôže z tohto postu ani odstúpiť.

ano, SITA, foto: SITANačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…