Domov Slovensko Koronavírus: Slováci sú disciplinovaní, nosia rúška a sú doma

Koronavírus: Slováci sú disciplinovaní, nosia rúška a sú doma

0
0

K 31. marcu bolo na koronavírus celkovo na Slovensku otestovaných 8 220 ľudí. Z toho bolo pozitívnych 363 vzoriek. Napriek pribúdajúcim pacientom sú Slováci zodpovední a snažia sa chrániť. Nariadenie nosiť rúška na verejnosti dodržiavajú a väčšinu času trávia doma. Do štatistiky pribudli aj prví traja úspešne vyliečení pacienti.

Slováci sa prirodzene cítia ohrození šíriacou sa epidémiou a nariadenia vlády sa snažia dodržiavať. Dôkazom toho je menej ľudí v uliciach i menší počet áut na cestách.

Ukázal to i prieskum, ktorý realizovala Slovenská akadémia vied v spoločnosti s prieskumnou spoločnosťou MNFORCE a PR agentúrou Seesame.

Boja sa starší

Dáta prieskumu ukázali, že strach majú predovšetkým starší ľudia a hlavne ženy. Od potvrdenia prvého prípadu nákazy ubehli vyše tri týždne a opatrenia, ktoré vydala vláda počas tejto mimoriadnej situácie ľudia akceptujú.

Čísla v prieskume ukazujú, že ľudia sa prestali stretávať. Až 48 percent zo vzorky 1 000 respondentov odpovedalo, že obmedzili v súvislosti s epidémiou spoločenský kontakt úplne.

48,3 percenta ho obmedzilo čiastočne. Až 88,7 percenta opýtaných uviedlo, že mimo domácnosti nosia rúška alebo respirátory.

Polícia riešila aj porušenia zákona

Polícia SR pre TASR uviedla, že doteraz riešila približne 1 000 priestupkov. A to v súvislosti s porušením zákon o ochrane zdravia a prípadným porušením opatrení v čase mimoriadnej situácie.

V drvivej väčšine šlo o porušenie nariadenia o povinnej karanténe. Takisto šlo o 218 prípadov, kedy bolo otvorené reštauračné zariadenie, ktoré porušovalo stanovené opatrenia.

Ulice sú prázdnejšie

Prísnejšie nariadenia

Ministerstvo zdravotníctva spolu s Ústredným krízovým štábom SR sprísnilo niektoré opatrenia. Takisto zaviedli aj niekoľko zmien, ktoré sa dotknú bežných občanov i podnikateľov.

Za sprísnených hygienických podmienok budú môcť byť otvorené okrem potravín a drogérií napríklad aj galantérie, očné optiky, farby laky, záhradníctva a iné.

Vo všetkých otvorených prevádzkach bude povinné nosenie ochranných pomôcok a povinná bude i dezinfekcia rúk alebo rukavíc. Toto si musia zabezpečiť jednotlivé prevádzky.

Prevádzkovateľ musí zabezpečiť, aby na ploche 25 metroch štvorcových nebolo viac osôb. Tento priestor je vyčlenený pre jedného nakupujúceho. Meranie teploty nie je povinné, ide len o odporúčanie.

Od pondelka tohto týždňa môžu byť otvorené aj prevádzky STK a EK, servis telekomunikačnej techniky, autoservisy, železiarstva či predajne metrového textilu, avšak nie v nákupných centrách. Obchody v nedeľu ostávajú zatvorené.

Ľudia poctivo nosia rúška.

Všetci zo zahraničia pôjdu do karantény

Vláda Igora Matoviča chce minimalizovať riziko možnej nákazy aj tým, že bude do povinnej karantény posielať všetkých ľudí vracajúcich sa zo zahraničia.

Doteraz sa štát zameriaval na občanov, ktorí sa vracali na Slovensko v rámci repatriácie. „Aj ľudia, ktorí sa individuálne vracajú pôjdu do povinnej karantény.

Nemá zmysel ich rozlišovať,“ povedal premiér Igor Matovič. Toto chce zabezpečiť v spolupráci s policajným zborom. Disciplínu a kontrolu chce zaistiť aj prostredníctvom schváleného zákona slúžiaceho na identifikáciu osôb pomocou telefónneho čísla.

Špecialisti fungujú v obmedzenom režime

Zubári a špecialisti na ambulanciách fungujú vo väčšine krajov len v obmedzenom režime. Niektorí dokonca úplne ambulancie zatvorili. Podľa usmernenia odborníkov by špecialisti mali poskytovať len akútnu zdravotnú starostlivosť.

Odporúča sa, aby ambulancie pacientov prijímali len po telefonickom objednaní. Tento postup sa týka i zubárov. Rozhodnutie je však individuálne na každom lekárovi. Dočasne mnohí z nich pozastavili vykonávanie plánovaných výkonov či preventívnych prehliadok.

Testovali lieky na koronavírus

Klinické skúšky štyroch liekov na liečbu ochorenia COVID-19 sa začali pred vyše týždňom a európske testovanie by malo mať čoskoro prvé výsledky.

Testy prebiehali s liečivami Remdesivir, Lopinavir-Ritonavir, hydroxychlorochín a interferón-beta. Informovala o tom televízia CNN.

Denis Ruščák, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…