Domov Zahraničie Koronavírus: Španielsko a Taliansko klesajú, USA trhá rekordy

Koronavírus: Španielsko a Taliansko klesajú, USA trhá rekordy

0
0

Boj s koronavírusom pretrváva naďalej po celom svete. Zatiaľ, čo, ako sa zdá, Španielsko a Taliansko už prekonali vrchol pandémie, USA na ten svoj smerujú extrémne rýchlym tempom.

Ako Taliansko, tak aj Španielsko by najhoršie časy boja proti novému koronavírusu mali mať už za sebou. V oboch krajinách denný prírastok počtu nakazených od minulého týždňa pozvoľne klesá, avšak naďalej sa toto číslo počíta v tisícoch.

V oboch krajinách naďalej platí zákaz vychádzania, v Taliansku minimálne do 3. mája, v Španielsku by mal parlament aktuálny termín do 26. apríla predĺžiť minimálne o ďalšie dva týždne. Odborníci však odporúčajú vláde zamedziť ľuďom vychádzanie minimálne do konca mája.

Koronavírus vo svete

K 14. aprílu 2020 bolo vo svete potvrdených 1 980 743 prípadov nákazy, z toho 125 011 nakazených chorobe COVID 19 podľahlo. Minimálne jedného nakazeného evidovalo 210 krajín sveta.

Najviac dotknutou krajinou boli USA (603 009 prípadov), pričom evidovali už aj najviac úmrtí (25 136). Z európskych krajín eviduje najviac prípadov nákazy Španielsko (172 541), Taliansko (162 488) a Francúzsko (143 303).

Pozor na rýchle uvoľňovanie opatrení

Mierne klesajúce čísla v týchto krajinách prinášajú optimizmus, pri ktorom sa ozývajú hlasy na postupné uvoľňovanie prijatých opatrení.

Šéf Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus však pred takýmto konaním varuje. Príliš rýchle uvoľnenie reštrikcií by podľa neho mohlo viesť k „smrtiacemu vzkrieseniu“ pandémie.

Zároveň dodal, že WHO spolupracuje s vládami na vytvorení stratégií na uvoľňovanie opatrení, nesmie k tomu podľa neho však dôjsť priskoro.

Švédi si idú svoje

Výrazne rastúce čísla majú i Francúzsko a Nemecko, ktoré podobne ako Taliansko a Španielsko už prekonali hranicu 100 tisíc nakazených.

Nemecko však naďalej drží nízke číslo v kolonke tých, ktorí chorobe podľahli. Švédsko zostáva jednou z posledných krajín v Európe, ktorá ešte stále razí trend voľnejších opatrení.

Keďže aj tu už počet nakazených prekonal 10-tisícovú hranicu, na vládu je vyvíjaný čoraz väčší tlak, aby pristúpila k sprísneniu opatrení v snahe zamedziť šíreniu koronavírusu.

Napriek tomu je odpoveďou švédskeho premiéra tvrdenie, že nie je potrebné zatvárať obchody či ľuďom zakazovať vychádzať na ulicu, pretože vláda dôveruje ľuďom, že budú rešpektovať odporúčania obmedzenia sociálneho kontaktu.

Masové hroby v New Yorku

USA medzičasom zvádza svoj vlastný boj. Počty nakazených i obetí rapídne stúpajú každým dňom. Minulý piatok v krajine podľahlo chorobe COVID 19 po prvýkrát viac ako 2 tisíc osôb za jeden deň.

Svet obleteli taktiež  obrázky, ako pracovníci umiestňujú truhly s obeťami do masového hrobu. Ani upresnenie, že sa jedná o tradičné miesto pochovávania ľudí bez domova a príbuzných, podčiarknuté negatívnymi štatistikami, nevyvrátilo informácie o tom, že najmä New York nákazu nezvláda.

Za posledné týždne prekonalo mesto počtom nakazených ktorúkoľvek inú krajinu na svete, keď už koncom minulého týždňa evidovali takmer 200 tisíc nakazených a takmer 10 tisíc obetí.

Počty rastú aj v Rusku, i keď…

Počet nakazených v piatok stúpol rapídne aj v Rusku. Pri celkovom počte asi 10 tisíc nakazených, pribudlo do tejto štatistiky v tento jediný deň takmer 1 700 prípadov.

Zároveň však ruské čísla mnohí spochybňujú. Kritici Kremľa sa odvolávajú na výrazný nárast pacientov so zápalom pľúc i sťažnosťami nemocníc na nedostatok zdravotníckeho materiálu.

ano, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…