Domov Slovensko Kotleba opäť pred súdom: vypovedať odmietol

Kotleba opäť pred súdom: vypovedať odmietol

0
0

Kauza sporných šekov s čiastkou 1 488 pokračuje. Špecializovaný trestný súd sú pokračoval v pojednávaní po približne mesiaci. Predseda Ľudovej strany Naše Slovensko (ĽS NS) Marian Kotleba trvá na svojej nevine a namietal aj voči postupom súdu. Prokurátor Tomáš Honz podal obžalobu na šéfa kotlebovcov ešte v októbri roka 2019.

Obžaloba sa domnieva, že suma 1 488 na šekoch, ktoré Marian Kotleba odovzdal trom rodinám, nebola takto vyčíslená náhodou.

Číslo 1 488 je dlhodobo považované za nacistický symbol a náhoda v podobe troch šekov s touto sumou nemôže byť podľa obžaloby zhodou náhod. Úrad špeciálnej prokuratúry považuje tieto šeky za prejav extrémistickej symboliky.

Symbolika čísla 1488

Číslo 14 sa považuje na neonacistickú šifru, ktorá je spojená so slovami pravicového teroristu Davida Lanea, ktorý hlásal bezpečnú budúcnosť pre biele deti.

Odvolaním sa na túto vetu je zrejmá spojitosť s rasistickou myšlienkou. Písmeno h je ôsme písmeno v abecede, dve čísla 88 symbolizujú skratku HH – pozdrav nemeckých nacistov Heil Hitler.

Používaním tejto skratky, a teda aj čísla 1488, človek potvrdzuje, že názorovo súhlasí s ideológiou, ktorú hlásal Adolf Hitler.

Spochybnili znalca

Český znalec Ján Uhlíř pred samosudkyňou Špecializovaného trestného súdu uviedol a napísal to i do znaleckého posudku, že číslo 1 488 je notoricky známa neonacistická šifra.

Uhlíř si je istý, že ĽS NS sa stotožňuje s tradíciou uchovávanou v rokoch 1939 – 1945, teda z obdobia Slovenského štátu pod vedením Jozefa Tisa. „Z výpovede znalca značne vyplynulo, že bol pribratý nezákonne.

Nezložil sľub tak, ako to udeľuje zákon,“ povedal obžalovaný po prečítaní znaleckého posudku. Kotleba tak v zásade nespochybnil znalecký posudok, ale dôveryhodnosť znalca.

Prokurátor Tomáš Honz zahrnul do dôkazových materiálov i kandidátnu listinu strany ĽS NS do parlamentných volieb 2020. Na tej sa má nachádzať niekoľko odsúdených osôb i sympatizantov nacistickej ideológie.

Fašistické logo

Znalec z odboru heraldiky Ladislav Vrtel vo svojom znaleckom posudku zasa uviedol, že niekdajšie logo strany ĽS NS bolo fašistické. „Kríž Hlinkovej gardy je slovenským ekvivalentom hákového kríža.

Kríž Hlinkovej gardy je symbolom slovenského fašizmu, respektíve slovenského nacizmu,“ uviedol Vrtel. Kotleba argumentoval tým, že ich predošlé logo vychádzalo zo znaku Slovenskej pospolitosti.

Obchod pre neonacistov

Novinár a publicista Peter Getting upozornil na to, že bratia Kotlebovci mali v minulosti v Banskej Bystrici obchod, v ktorom predávali oblečenie a doplnky s neonacistickým charakterom.

Upozornil, že sa v ňom konali akcie, pričom jedna z nich niesla názov 1 488. Getting v minulosti o Kotlebovi napísal niekoľko článkov. Pred súdom uviedol:

„Vnímam ho ako predsedu politickej strany a dlhoročného neonacistu.“ Marian Kotleba opäť spochybnil hodnovernosť svedka a označil ho za produkt finančnej skupiny Penta.

Usúdil tak z toho, že Penta vlastní vydavateľstvo Petit Press, ktoré vydáva i denník SME, kde Getting pracuje. Zaujatý má byť aj voči jeho osobe.

Denis Ruščák, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…