Domov Slovensko Krajčí: Optimálne je testovať každých päť dní

Krajčí: Optimálne je testovať každých päť dní

0
0

Opakovať testovanie na ochorenie COVID-19 je podľa ministra zdravotníctva Mareka Krajčího (OĽANO) optimálne každých päť dní. Uviedol to v nedeľnej diskusnej relácii TA3 V Politike.

Šéf rezortu zdravotníctva v televíznej diskusii opäť obhajoval skríningové testovanie, ktorého cieľom je vychytať v spoločnosti najinfekčnejších a najväčších šíriteľov infekcie. Podľa neho by bolo úplne optimálne, keby sa obyvatelia Slovenska pretestovali každých päť dní.

„Keby sme toto vedeli zabezpečiť, tak by sme mohli veľmi uvoľniť opatrenia. Stále by sme vychytávali pozitívnych medzi sebou,“ skonštatoval Krajčí.

Súhlasí preto s výzvami niektorých samospráv, že ak sa obyvatelia prišli počas skríningového testovania otestovať začiatkom týždňa, na testovanie by mohli prísť znova. Štát by mal takéto možnosti podporovať aj do budúcna, podľa neho to však záleží len od kapacít jednotlivých odberných miest.

Kedy sa bude uvoľňovať?

Šéf rezortu zdravotníctva zároveň poznamenal, že ak by sme sa dostali do oveľa väčšieho kontinuálneho pretestovávania obyvateľov, bude si môcť krajina dovoliť ďalšie uvoľnenie opatrení.

„Jediné, čo nám môže lockdowny skrátiť, je to, že sa budú ľudia zodpovedne testovať, teda najmä tí, ktorí sa budú stretávať s inými ľuďmi, lebo tam sa infekcia šíri,“ skonštatoval.

Otváranie ďalších obchodov a prevádzok za dodržiavania opatrení bude možné ak 8. februára prejdeme na covid automat a zároveň ak bude počet infikovaných nižší ako 5 000.

FFP2 zdarma

Minister tiež uviedol, že vláda by sa mohla zaoberať aj otázkou bezplatného rozdávania respirátorov FFP2 pre seniorov či pozitívne testovaných.

„Určite to podporujem a myslím si, že teraz by to bolo veľmi správne, že pokiaľ ide človek na testovanie a je pozitívny, mal by dostať dva respirátory, lebo začne intenzívnejšie chrániť aj svoje okolie,“ doplnil Krajčí.

Bitka o FFP2

Po tom, čo minulý týždeň Krajčí na tlačovej konferencii povedal, že respirátory FFP2 sú účinnejšie a ľudia by ich mali používať minimálne na miestach veľkého stretu s inými, sa na tento typ ochrannej pomôcky začal doslova lov.

Vyvrcholením bola 30-percentná zľava na tento produkt v jednom z obchodných reťazcov, kde sa okamžite začalo kopiť množstvo ľudí. Záujem o zlacnené respirátory bol taký veľký, že musel reťazec pristúpiť k obmedzeniu počtu zakúpených produktov pre jedného zákazníka.

Premiér Matovič hystériu v obchodoch okomentoval svojsky: „V tlačenici sa pomaly pobiť kvôli respirátorom, na ktorých ušetrím euro… aby som si nimi zdravie chránil… „hmm, to mi nevychádza“.“

 

ano, TASR, foto: TASR/Jakub Kotian  Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…