Domov Zahraničie Krajiny EÚ sa postupne „červenejú“, ale V4 vrátane Slovenska ostáva zelená

Krajiny EÚ sa postupne „červenejú“, ale V4 vrátane Slovenska ostáva zelená

0
0

Martin Klus vyzýva na opatrnosť aj pri ceste na Jadran či do Bulharska.

Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) začiatkom septembra aktualizovalo tzv. pandemickú mapu Európskej únie (EÚ), na ktorej sú štáty farebne rozdelené podľa počtu nových prípadov nákazy koronavírusom.

„Mapa ukazuje, že EÚ ďalej „červenie“, a to už nielen zo západu smerom na východ. Situácia sa v posledných týždňoch viditeľne zhoršila aj v Bulharsku či Pobaltských štátoch. Štyri stredoeurópske krajiny – Slovensko, Česko, Maďarsko a Poľsko – sú však naďalej z pandemického hľadiska „zelené“, a to aj napriek zhoršujúcej sa situácii v krajinách susediacich s Vyšehradskou štvorkou (V4),“ vysvetľuje štátny tajomník MZVEZ SR Martin Klus.

Zároveň si podľa neho musíme uvedomiť, že je len otázkou času, keď sa aj na Slovensku začnú viditeľnejšie sfarbovať regióny do oranžova a odzrkadlí sa to aj na mape ECDC.

„Práve preto by sme mali byť čoraz viac opatrní a súčasne aj dobre pripravení. Opätovne by som preto chcel vyzvať ľudí, ktorí sa môžu nechať zaočkovať a ešte tak neurobili, aby neváhali a prispeli k ochrane verejného zdravia. Aj vďaka nim môže byť tretia vlna najmiernejšou pandemickou vlnou s najmenším počtom obetí,“ dodáva M. Klus.

Bulharsko sprísňuje opatrenia, Chorváti pokračujú v kontrolách

Rezort diplomacie v súvislosti s vývojom pandémie COVID-19 v obľúbených dovolenkových destináciách naďalej pozorne sleduje a vyhodnocuje situácie. Najnovšie MZVEZ SR odporúča Slovákom cestujúcim do Turecka, aby si pred cestou skontrolovali platnosť cestovného pasu a mali uzavreté cestovné poistenie, ktoré pokrýva aj prípadné liečebné náklady súvisiace s ochorením COVID-19.

Dôvodom je vysoký nárast počtu ochorení COVID-19 v Turecku, na ktorý upozorňuje aj Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Ankare.

„Pri ceste do Bulharska si zas treba dať pozor, keďže pre zvýšený výskyt počtu nových prípadov nákazy koronavírusom na dva mesiace zavádzajú prísnejšiu kontrolu protipandemických opatrení.

Bulharské reštaurácie a kaviarne budú napríklad otvorené len od 07:00 do 22:00. Pri jednom stole môže byť maximálne šesť ľudí a obsluhujúci personál musí nosiť rúška. Nočné kluby a diskotéky sa zatvoria,“ upozornil štátny tajomník Martin Klus.

Ak sa niekto chystá aj v septembri k Jadranu, treba myslieť na to, že chorvátski policajti naďalej kontrolujú podmienky vstupu do krajiny. Vstup do Chorvátska je bezproblémový pre tých, ktorí sú plne zaočkovaní a majú platný digitálny COVID certifikát Európskej únie.

Občania SR však môžu vstúpiť do krajiny aj vtedy, keď tzv. COVID pas nemajú, no musia sa preukázať negatívnym PCR testom nie starším ako 72 hodín, rýchlym AG testom (s uvedením výrobcu) nie starším ako 48 hodín, potvrdením či osvedčením o vakcíne alebo potvrdením o prekonaní ochorenia a prijatí jednej dávky vakcíny. Potvrdenia musia byť v anglickom alebo chorvátskom jazyku.

md, foto: archív MK, ECDC



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…