Domov Zahraničie Krajiny zo Škandinávie sa obávajú hrozby z Ruska

Krajiny zo Škandinávie sa obávajú hrozby z Ruska

0
0

Minister obrany z Dánska Claus Hjort Frederikse a minister obrany Švédska Peter Hultqvist sa zhodli na potrebe posilnenia spolupráce v oblasti obrany a bezpečnosti pre obe krajiny, ako aj pre celú Škandináviu.

Medzi najväčšie hrozby pre ich súčasnú bezpečnosť považujú konanie Ruska, a to najmä posilňovanie ruskej armády, časté kybernetické útoky a nepravdivé správy, tzv. fake news, ktoré sú šírené z ich strany.

Fake news- nepravdivé alebo falošné správy

Falošné alebo nepravdivé správy sú typom propagandy, ktoré sa skladajú z úmyselných dezinformácií, alebo polopravdivých či úplne nepravdivých správ, s cieľom ovplyvniť verejnú mienku na svoju stranu.

Šírené môžu byť prostredníctvom tradičných kanálov ako novín, televízie, či nových médií internetu, alebo sociálnych sietí.

Začiatkom roka sa švédsky predstavitelia vyjadrili, že hrozba z východu nie je síce priama, a že by ich chcel nejaký štát, alebo i Rusko priamo napadnúť. No naprieč politickým spektrom sa ako ľavica aj pravica zhoduje na tom, že Rusko predstavuje pre krajinu hrozbu.

Ako jednu z možností by politici, ale aj viac ako polovica verejnosti, privítali pridruženie do Severoatlantickej aliancie – NATO, ktoré by im dokázalo garantovať ich bezpečnosť.

Posilňovania obranyschopnosti

V ostatnom čase sa zvýšila prítomnosť ruských vojakov, vojnových lodí v Baltickom mori, ako aj opakové narušenia výsostného vzdušného priestoru škandinávskych krajín. Tieto skutočnosti, spoločne s hybridnými hrozbami zo strany Ruska, považujú tieto krajiny za zásadné.

Jednou z reakcií je aj vojenské cvičenie Aurora, ktoré ma preveriť pripravenosť švédskych ozbrojených síl a ich spoluprácu s najbližšími partnermi zo Škandinávie a okolitých krajín voči potenciálnej hrozbe z východu.

Cvičenie Aurora

Aurora je vojenské cvičenie, ktoré by sa malo uskutočniť v septembri tohto roku za účasti nielen Švédska ale aj Fínska, Dánska, Nórska, či Francúzska, USA, Litvy a Estónska.

Je zamerané na precvičenie vzdušných, námorných ako aj pozemných ozbrojených síl, prebiehať bude v oblastiach údolia Mälardalen, alebo ostrova Gotland v Baltskom mori, ako aj v okolí miest Štokholm a Göteborg.

Jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…