Domov Šport VIDEO: Kráľ paluboviek oslavuje narodeniny

VIDEO: Kráľ paluboviek oslavuje narodeniny

0
0

Keď sa povie najväčšia basketbalová legenda, asi každému hneď napadne jedno meno. Michael Jordan, najlepší basketbalista v histórii, v týchto dňoch oslavuje už 56 rokov.

Michael Jordan sa narodil 17. februára 1963 v newyorskom Brooklyne. Vtedy ešte nik netušil, že o niekoľko rokov bude jeho meno poznať celý svet vďaka majstrovskému umeniu, ktoré predvádzal na palubovkách najlepšej basketbalovej ligy na svete.

Ako to však väčšinou býva, úspech sa ani v jeho prípade nerodil ľahko.

Ťažké začiatky

Športovú kariéru mladý Michael odštartoval na strednej škole, kde sa venoval americkému futbalu, bejzbalu a basketbalu. Najviac mu však učaroval práve basketbal.

V druhom ročníku ale zažil obrovské sklamanie, keď sa nedostal do stredoškolského tímu. To ho vôbec neodradilo, práve naopak. Sám Jordan po čase priznal, že po slzách a sklamaní prišiel tvrdý tréning a zanietenosť.


„Minul som viac ako 9 000 striel. Prehral som skoro 300 zápasov. 26-krát mi verili, že dám víťaznú strelu, no minul som. Zlyhal som znova a znova. A preto som nakoniec uspel.“

Vďaka tomu sa už v nasledujúcom roku objavil na súpiske stredoškolského basketbalového tímu. V poslednom ročníku na strednej škole už jednoznačne vynikal. Bol dokonca zaradený aj do tímu najlepších stredoškolských basketbalistov celej Ameriky.

Hviezdou aj na univerzite

Skvelé basketbalové výkony predvádzal aj počas štúdia na univerzite North Carolina. Hneď po prvej sezóne na jeho konte svietila úžasná štatistika.

Zakončil ju s priemerom 13,4 bodov na zápas a úspešnosťou streľby 53,4 %. Tým si vybojoval ocenenie pre najlepšieho univerzitného basketbalového nováčika východnej konferencie.

Práve vďaka jeho víťaznej strele, ktorá sa stala miľníkom jeho kariéry, s tímom získal v tom roku aj titul šampióna univerzitnej súťaže NCAA.

Ako sám neskôr povedala samotná legenda, práve táto strela znamenala zrod Michaela Jordana a odvtedy mu už všetko vychádzalo.

Miláčik NBA

V roku 1984 Michael štúdium na univerzite predčasne ukončil. V drafte NBA si ho totiž z tretieho miesta vybralo Chicago Bulls. Už v prvých zápasoch si získal srdcia fanúšikov a stal sa obrovskou hviezdou tejto prestížnej súťaže.

Na konci prvej sezóny získal ocenenie pre najlepšieho nováčika sezóny. Svojmu tímu v priebehu rokov 1991-1993 zabezpečil zisk troch titulov.

Šokujúci koniec

Počas play‑off v roku 1993 vyplávali na povrch informácie o tom, že sa Jordan popri basketbalu venuje aj hazardu. V tom roku šokovala hviezda fanúšikov správou, že basketbalista stratil chuť a vášeň pre basketbal, a preto končí s profesionálnou kariérou.

Namiesto basketbalu sa začal profesionálne venovať bejzbalu v nižšej lige. Po dvoch rokoch, počas ktorých sa mu v bejzbale nepodarilo príliš presadiť, prišla v marci 1995 pre mnohých vytúžená správa: „I´m back! (Som späť),“ odkázal svojim fanúšikom.

Vedeli ste, že…

Jordan sa v roku 1995 vrátil do Bulls s číslom 45 na drese, pretože jeho 23-jka bola v tom čase už na jeho počesť vyradená.

Podpichnutie od protihráča, že 45-ka nehrá ani zďaleka tak ako zvykla hrávať 23-jka, zobral Jordan až príliš vážne, a aj za cenu pokuty od NBA za neohlásenú zmenu čísla, nastúpil na nasledujúci zápas s číslom 23 a zaznamenal 38 bodov. 23-jka bola späť!

Úspechy aj pády

Jordan hovoril skutočne pravdu. Na palubovku sa v drese Bulls opäť vrátil v rovnako dobrej kondícii ako ju pred časom opúšťal. K predchádzajúcim trom titulom pridal v rokoch 1995- 1998 ďalšie tri.

Poslednú sezónu však v klube zažíval horšie časy, aj kvôli odchodu trénera a ďalších výrazných opôr, a v roku 1999 ohlásil po druhýkrát koniec kariéry.

V nasledujúcom roku sa stal spolumajiteľom klubu Washington Wizards, ktorých dres napokon aj obliekol, a to v dvoch sezónach. Aj napriek mnohým  zraneniam a kratšiemu času strávenému na palubovke sa stal výraznou oporou tímu.

Vo februári 2003 sa stal prvým štyridsiatnikom, ktorý dal 43 bodov v NBA. Keď sa Jordan zjavil poslednýkrát na palubovke Chicaga, hoci v drese Wizards, vyslúžil si niekoľkominútový „standing ovation“.

Miami Heat dokonca vyradili na počesť Jordana jeho číslo 23, a to napriek tomu, že za Miami nikdy nehral. V roku 2003 už po tretíkrát ohlásil koniec kariéry.

Tento raz už definitívny. Po konci aktívnej kariéry skončil aj vo vedení Washingtonu Wizards. V júni 2006 kúpil podiel v ďalšom tíme NBA Charlotte Hornets (vtedy ešte Bobcats). Dnes je jeho majoritným vlastníkom.

Michael Jordan v číslach

Jordan počas svojej kariéry vybojoval niekoľko prestížnych ocenení a titulov. Okrem šiestich titulov NBA s Chicagom získal aj päťkrát cenu MVP pre najužitočnejšieho hráča, 14-krát bol členom NBA All Star tímu a s národným tímom získal dve zlaté olympijské medaily.

Napriek úžasným výkonom, ktoré hráči aj dnes v zámorskej NBA predvádzajú, Michael Jordan a jeho výkony zostanú navždy nezabudnuteľné.

Najlepšie akcie kariéry Michaela Jordana

puma, ano, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Šport

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Odsúdený Andruskó: Vražda Kuciaka bola na pokyn Kočnera

Právoplatne odsúdený Zoltán Andruskó, ktorý koncom roka uzavrel so Špecializovaným trestný…