Domov Zdravie Krása, ktorá ničí zdravie

Krása, ktorá ničí zdravie

0
0

Hovorí sa, že pre krásu treba trpieť. Svoje o tom vedia najmä ženy, ktoré sú kvôli nej odhodlané obetovať svoje pohodlie. Často si obliekajú šaty či obúvajú topánky, v ktorých síce vyzerajú skvele, no ani zďaleka sa tak necítia.

To je ale len minimum toho, čo sú ženy ochotné vytrpieť si pre krásny vzhľad. Niektoré chcú svoj vzhľad vylepšiť a omladiť procedúrami, ktoré nie sú pre zdravie najlepšou voľbou.

Takmer každý zo zákrokov so sebou prináša aj riziká a nie je vhodný pre každého. To ale zostáva v pozadí, keďže výsledok to dokáže na prvý pohľad zatieniť.

Poďme sa teda pozrieť na najčastejšie spôsoby, vďaka ktorým sa ženy cítia krajšie a mladšie, a zároveň aj na ich temnejšie stránky, ktoré zvyknú na úkor toho prehliadať.

Vyhladenie vrások len od profesionála

Vyhladenie vrások pomocou botulotoxínu predstavuje jednu z najčastejších a zároveň najúčinnejších metód omladzovania.

Používa sa po celom svete na úplné odstránenie, alebo zníženie intenzity vrások na čele, okolo očí, úst či na krku. Funguje na jednoduchom princípe.

Injekčnou formou sa aplikuje pod kožu, odkiaľ sa cez nervové zakončenia dostáva k svalovým bunkám. Tam už vykoná svoju funkciu a sval natiahne.

Výhod tohto zákroku je hneď niekoľko. Jeho účinok nastupuje už do troch dní a pretrváva približne štyri až šesť mesiacov.

Ak chcete účinok predĺžiť, potrebné je botulotoxín aplikovať viacnásobne. Ďalšou výhodou je, že zákrok je neinvazívny, nevyžaduje teda hospitalizáciu a vykonáva sa len ambulantne v priebehu niekoľkých minút.

Najväčšou výhodou je bezpochyby efekt mladšieho výzoru. Okrem viditeľných pozitívnych stránok botulotoxínu, ale existujú aj nežiaduce sprievodné účinky.

Bezprostredne po jeho aplikácii sa objavuje začervenanie, opuchy a pocity pálenia. V prípade botoxu sa nedá hovoriť o záťaži na zdravie, ale to len v prípade, že si dáte pozor, kto tento zákrok vykoná.

Tu je dôležité vyhľadať certifikovanú kliniku, a nie „špecialistu“, ktorý sľubuje veľa hudby za málo peňazí.

Pred jeho aplikáciou by ste mali totiž podstúpiť konzultáciu, aby ste sa uistili, že vám neprinesie viac problémov ako osohu. Botulotoxín sa totiž neodporúča tehotným a dojčiacim ženám a ľuďom, ktorí trpia neurologickými a kožnými problémami.

Mihalnice ako vejár

Novodobým trendom v oblasti skrášľovania žien je aj aplikácia umelých mihalníc. Oslnivý pohľad na ich krásne oči je však sprevádzaný mnohými rizikami.

Umelé mihalnice sú vyrábané zo syntetických alebo ľudských vlasov. Na to, aby dokonale držali na očiach sa používa špeciálne lepidlo, ktoré môže spôsobiť podráždenie očí, prípadne alergické reakcie.

Medzi nežiaduce účinky patrí aj opuch viečok alebo infekcie očí. Problém u mnohých však nastáva až v čase, kedy sa chcú umelých mihalníc zbaviť.

Odstránením umelých mihalníc totiž dochádza aj k strate tých vlastných. Strata prirodzených mihalníc môže byť dočasná, no v závislosti od poškodenia korienkov aj permanentná.

Ak vás ale od nádherných, plných a dlhých mihalníc ani vyššie spomenuté riziká neodradia, aj v tomto prípade dbajte na to, aby vám ich aplikoval skutočný profesionál.

Dokonalé obočie bez starostí

Takmer každá žena pozná to ráno, kedy musí z postele vstať skôr, aby sa okrem typických ranných rituálov stihla nalíčiť.

Veľa žien si robí vrásky s dokonalým tvarom obočia, čo sa mnohé rozhodli vyriešiť pomocou permanentného make-upu.

Aj v tomto prípade si ale treba dať pozor na to, aby vám ho nanášala kozmetička, ktorá dbá na základné hygienické pravidlá.

Tá by vás pred jeho aplikáciou mala aj dôkladne vyspovedať, keďže sa neodporúča ženám v čase menštruácie či tým, ktoré trpia infekčnými ochoreniami.

Tetovanie obočia by ste mali odložiť aj v prípade, že beriete antibiotiká, prípadne sa necítite zdravotne celkom v poriadku.

Samozrejme by sa mu mali vyhnúť aj ženy v čase tehotenstva, prípadne dojčenia. Keďže ako v prípade klasického tetovania ide o aplikáciu farby pod kožu, objaviť sa môžu aj alergické reakcie.

Je teda veľmi dôležité presvedčiť sa, že nemáte alergiu na žiadnu zo zložiek, ktoré sa vám doslova dostanú pod kožu.

Daň za krásne nechty

Okrem krásnej postavy a peknej tváre si ženy dávajú záležať aj na tom, ako vyzerajú ich ruky. Presnejšie nechty, ktoré kedysi zdobili len rôzne farebné laky z drogérií.

Pokrok však priniesol zmeny aj v tejto oblasti a dnes sa už stretávame s inými spôsobmi ich úpravy, vďaka ktorým vyzerajú lepšie.

Aplikácia gélu, prípadne gél laku je výhodná aj z toho hľadiska, že sa neodlupuje a neošúcha. Nechty vďaka tomu pôsobia krajšie a omnoho pevnejšie počas dlhšej doby.

Aj táto, na prvý pohľad zdraviu neškodná záľuba, ale so sebou nesie niektoré riziká. Tie sa týkajú najmä pôsobenia UV žiarenia, ktoré sa využíva na stvrdnutie gélu na nechtoch.

Jeho časté pôsobenie na kožu spôsobuje jej starnutie, v niektorých prípadoch dokonca až rakovinu.

Vhodným spôsobom, ako sa ochrániť pred žiarením, je nosenie špeciálnych ochranných rukavíc, prípadne nanesenie opaľovacieho krému.

Problém prichádza aj vtedy, keď sa po dlhom čase ženy rozhodnú gélové nechty vymeniť za tie prirodzené. Často sa v takom prípade vyskytuje problém s ich lámavosťou.

Pokiaľ si nenechávate nové gélové nechty aplikovať po príliš krátkom čase, prípadne nenavštevujete „nechtárky“, ktorým dezinfekcia veľa nehovorí, riziká samozrejme nie sú také výrazné.

„Prirodzené“ opálenie aj v zime

Leto za sebou už zatvorilo svoje brány a to ďalšie je v nedohľadne. Krásne opálená pokožka začne postupne blednúť, čo sa mnohé ženy, ale aj muži, snažia vyriešiť návštevou solária.

Vychádzajú odtiaľ tmavší, no opálenie už na prvý pohľad vyzerá celkom inak ako to, ktoré dosiahnete na pravom slniečku, ktoré je navyše významným zdrojom vitamínu D.

V soláriu na kožu pôsobí silné UV žiarenie, pred ktorým je potrebné sa chrániť. Toto žiarenie spôsobuje zvýšené riziko vzniku rakoviny kože.

Solárium navyše spôsobuje starnutie kože, či tvorbu pigmentových škvŕn. Odborníci pred takýmto spôsobom opaľovania rozhodne zdvíhajú varovný prst.

O to viac v prípade tehotných a dojčiacich žien, ľudí so slabšou imunitou, či tých, ktoré podstúpili transplantáciu. Veľkým problémom ostáva, že veľa ľudí pred návštevou solária riziká nezváži a o tých vás pochopiteľne nepoučia ani vo väčšine z nich.

Pokiaľ ste so svojím vzhľadom spokojní a o vyššie spomenutých procedúrach uvažujete len zo zvedavosti, prípadne na základe rád kamarátok, skúste najskôr zvážiť všetky pre a proti.

Môže sa totiž stať, že účinok nebude celkom taký, ako si predstavujete, a navyše si vážne ohrozíte vaše zdravie.

puma, foto: shutterstock, depositphotos Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zdravie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…