Domov Komentáre KREMSKÝ: Kto sa to na nás chce pozerať

KREMSKÝ: Kto sa to na nás chce pozerať

0
0

Svet je v sieti a prúdia po nej megabalíky dát nadzvukovou rýchlosťou. Každý z nás je zapojený do internetu, naše mobily sú napojené do telefonickej siete operátora, prípadne ešte do bezdrôtovej siete v práci, doma či vo vlaku. Okamžitý prístup k informáciám, zábave, možnosti komunikovať so svojimi blízkymi, kolegami či partnermi vo vedľajšej izbe, ale aj na druhom konci planéty.

Je to veľmi pohodlné, ale aj veľmi nebezpečné. Pokiaľ nefunguje ochrana. Elektronické komunikácie chránia armády strážcov v policajných či vojenských uniformách, ale aj v civile.

Vydieranie, vyhrážanie, krádeže bankových údajov, hesiel, či kybernetický terorizmus. To všetko a ešte oveľa viac sú hrozby, s ktorými denne bojujú.

Zákony však ľudí musia chrániť nielen pred lovcami údajov či otravnými komerčnými telefonátmi, ale aj pred sledovaním zo strany štátnych úradov.

V najnovšej novele zákona napríklad chceli získať neobmedzený prístup k databázam mobilných operátorov aj hygienici, väzenská služba, či obchodná a ekologická inšpekcia.

Všade tam sa musíme pýtať, či je to naozaj potrebné a či je vhodné dovoliť to bez súhlasu súdu. Nie každý úradník, ktorý je presvedčený, že má nárok dostať meno a adresu majiteľa telefónneho čísla, či IP adresy, tieto údaje naozaj potrebuje.

Odtajniť údaje občana treba iba vtedy, keď je to naozaj nevyhnutné, keď to inak nejde. Nie vtedy, keď si úradníci myslia, že to potrebujú.

Zvyčajne to má svoju logiku pri trestnej činnosti, či pri hekerských útokoch, keď je v hre obranyschopnosť štátu a jeho citlivej infraštruktúry ako nemocnice, elektrárne či dopravné systémy.

Túžbu mnohých úradov listovať v databázach mobilných operátorov však motivuje skôr zvedavosť a nechuť odôvodniť ju pred súdom. Preto im treba postaviť jasné hranice. Veď sloboda mať súkromie a nebyť videný je vzácna hodnota aj v čase všadeprítomného pripojenia.

Peter Kremský, poslanec NR SR za OĽaNO a predseda Výboru pre hospodárske záležitostiNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…