Domov Komentáre KREMSKÝ: Najvyšší čas pozrieť sa energetickej závislosti do očí

KREMSKÝ: Najvyšší čas pozrieť sa energetickej závislosti do očí

0
0

Až 96 % ropy a plynu nám dodáva Putinovo Rusko, krajina, ktorá pustoší veľkomestá susednej Ukrajiny a nás vyhlásila za nepriateľa. A Slovensko je v tejto situácii lídrom EÚ v závislosti na ruskom plyne, rope a ďalších surovinách. Ako dlho môže fungovať naša ekonomika, založená na dodávkach od agresora?

Musíme sa pozrieť pravde do očí a priznať, že Slovensko má problém. Odstrihnúť sa zo dňa na deň od dodávok z Ruska je nemožné, akokoľvek statočné a solidárne gesto by to bolo. Môže sa však stať aj to, že nás Putinov režim predbehne a veľmi rýchlo nás odstrihne.

Už viac ako rok Rusko manipuluje ceny zemného plynu a používa ich ako páku na Európu. Je jasné, že sa pripravovalo na vojnu. Snaží sa eliminovať sankcie a zmenšovať tlak na agresiu.

Závislosť na nepriateľovi v dodávke kľúčových surovín je preto neprípustný stav, ktorý si žiada rýchle a zásadné kroky podľa jasného plánu.

Existuje na Slovensku stratégia, ako znížiť spotrebu „ruských energií“, postupne nahradiť kúrenie a ohrev vody plynom, výrobu produktov z plynu, benzínovú a naftovú mobilitu? Napriek usilovnému pátraniu som na žiadny plán nenarazil.

Možností je pritom mnoho, zatepľovanie starých budov, výmena okien, solárne panely na plochých strechách budov, tepelné čerpadlá a inteligentné systémy riadenia kúrenia, vetrania a klimatizácie.

Čo využívanie obnoviteľných a geotermálnych zdrojov, ktoré máme pod polovicou Slovenska? Koľko skládok nevytriedeného odpadu by sa dalo vďaka recyklácii premeniť na vzácne teplo a elektrinu?

Tomuto by sa dnes malo venovať Ministerstvo hospodárstva namiesto presadzovaniu plánu vodíkovej ekonomiky, ktorá nemá pre našu energetickú nezávislosť žiadny význam.

Je to technológia budúcnosti, nás však tlačí ťažká prítomnosť. Slovensku sa môže škaredo vypomstiť flirtovanie predchádzajúcich vlád so závislosťou na nepriateľovi. A v zime bude neskoro pýtať sa, kto nás zachráni.

Je absolútne nevyhnutné zvolať krízový štáb a tvrdo pracovať na krízovom scenári. Inom ako je ten terajší, kde hrá hlavnú rolu nevyspytateľný nepriateľ.

Peter Kremský, poslanec NR SR za OĽaNO a predseda Výboru pre hospodárske záležitostiNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…