Domov Komentáre KREMSKÝ: Neodmietajme strategickú elektrickú sieť SSE, počítajme poriadne

KREMSKÝ: Neodmietajme strategickú elektrickú sieť SSE, počítajme poriadne

0
0

Predávať rodinné striebro nie je krok, ktorý by sa robil každý týždeň. Ak vôbec, človek sa k tomu uchýli iba v krízovej situácii. Ak je dobre, radšej ešte niečo dokúpi, nech sa rodinný majetok zveľaďuje.

Podobne je to aj so štátom. Cenný majetok strategickej hodnoty sú napríklad energetické podniky. Špeciálne dnes, keď je energie po celom svete nedostatok, prudko zdražela a vládne obava, že jej nebude dosť pre všetkých.

Práve v týchto ťažkých časoch sa objavila správa, že na predaj je podiel vo firme Stredoslovenská energetika (SSE). Patrí súkromnej českej firme EPH, ktorá vlastní 49 % a manažérsku kontrolu, 51%-ný podiel stále patrí štátu. O podiel EPH sa zaujíma maďarská štátna firma MVM, ktorá zaň ponúka až 1,2 mld. eur.

Práve tu by sa dalo povedať „No a čo? Prečo by nás malo zaujímať, čo si dve zahraničné firmy medzi sebou predajú? Prečo by sa vláda do toho mala starať?“

Odpoveď je jednoduchá – Stredoslovenská energetika je strategický podnik, ktorý fyzicky zásobuje elektrinou státisíce domácností na strednom Slovensku, ale aj veľké priemyselné podniky od Púchova cez Žilinu, Oravu, Liptov, Horehronie až po južné Slovensko.

Ak sieť funguje, nikto si to ani neuvedomí. Ak by jedného dňa táto elektrická sieť vrátane distribučných vedení, transformátorov a rozvodov prestala fungovať, prípadne fungovala neúplne, masívne by to narušilo život obyvateľov regiónu.

Ani nehovoriac o výrobe ocele, papiera, pneumatík či autosúčiastok. Dnes už aj plynový kotol potrebuje na prevádzku elektrinu.

Ak teda niekto hovorí, že to štátu môže byť jedno, asi si nevie predstaviť, čo by sa dialo pri výpadku elektriny. Kto si myslí, že štát je zlý vlastník, treba sa ho opýtať, či maďarský štát bude lepším vlastníkom, ako slovenský.

Určite treba zvážiť možnosť získať celý podiel v SSE a potom si možno nechať iba fyzickú rozvodnú sieť, ktorou elektrina tečie k zákazníkom. Nakúpiť ju a predať zákazníkovi dokáže ktokoľvek aj online a virtuálne.

Či to má stáť toľko, ako (možno) ponúkajú Maďari, je iná otázka. Neodmietajme však strategický podiel, počítajme predtým poriadne.

Peter Kremský, poslanec NR SR za OĽaNO a predseda Výboru pre hospodárske záležitostiNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…