Domov Komentáre KREMSKÝ: Neodvolateľný okresný náčelník

KREMSKÝ: Neodvolateľný okresný náčelník

0
0

Pracovník, ktorého treba platiť, ale nemožno ho prepustiť? Takého by žiadna firma nechcela. Z jediného dôvodu – zrejme by nerobil nič a zamestnávateľ by to ani nedokázal ovplyvniť.

Bežné je to však u našej spoločnej firmy – štátu. Platí tisíce úradníkov, na ktorých nemá žiadny dosah. Nemôže ich odvolať z funkcie, prepustiť, ani potrestať. Aj keby nerobili nič, prípadne krajine napriek.

Dobrým príkladom sú vedúci odborov na okresných úradoch. Nepodliehajú priamo prednostovi. Ich šéfom je v skutočnosti príslušný minister – teda minister školstva pre odbor školstva, minister hospodárstva pre živnostenský odbor, pre životné prostredie zasa tento minister. Ani ten ich však prakticky odvolať nemôže.

Výsledkom je, že si takíto okresní náčelníci žijú svojím slobodným životom. Vydávajú rozhodnutia občas aj nezávislé od zákona a zdravého rozumu. Najmä v malých okresných mestách sa stáva, že si takéhoto vedúceho odboru s ledva priemerným štátnym platom podchytí miestny oligarcha a naučí skákať, ako on píska.

A okresný prednosta, ba dokonca ani sám minister si veľmi nepomôžu. Nedávno sa v médiách objavil takýto prípad spod Tatier. Tamojší šéf odboru životného prostredia sa rozhodol, že na rozsiahly vrt v chránenej oblasti netreba ekologickú štúdiu. Napriek všetkým zákonom. Keď mu to krajský odvolací orgán vrátil, pokojne tak rozhodol znovu.

Darmo okresní prednostovia podávajú protest, darmo je riziko očividné, pán úradník má svoju pečiatku a tú aj použije. Veď je neodvolateľný! A smerácki bratranci, švagrovia a kmotrovia, dosadení na teplé fleky v každom okrese, sa môžu spokojne usmievať.

Ficovci ich zabetónovali definitívou pre štátnych úradníkov a ak ju chce niekto zmeniť, začnú kričať o politických čistkách a rozbíjaní demokracie.

Takéto niečo by vo svojej firme nedovolil žiadny rozumný človek. Ani Slovensko si nemôžu dovoliť, aby okresy riadili stranícke kádre, dosadené mafiánskou vládou. Preto chceme pozície otvoriť šikovným miestnym ľuďom, ktorí budú najlepší vo verejných výberových konaniach.

Peter Kremský, poslanec NR SR za OĽaNO a predseda Výboru pre hospodárske záležitostiNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…