Domov Komentáre KREMSKÝ: Nová stavebná legislatíva je nevyhnutná, ale nebudeme tolerovať nedostatky

KREMSKÝ: Nová stavebná legislatíva je nevyhnutná, ale nebudeme tolerovať nedostatky

0
0

Stavebné zákony by sa mali zmeniť. Je dôležité, aby podnikanie v tejto oblasti bolo jednoduchšie a aby byrokracia a korupcia v stavebníctve nekvitla, ale bola minimalizovaná. Ale to všetko musí mať svoje jasné pravidlá a nesmie to byť v záujme žiadnej skupiny osôb či podnikateľov.

Legislatíva v tejto oblasti je zastaralá a stavebné zákony zďaleka nespĺňajú súčasné požiadavky trhu a zmien, ktorými táto oblasť prešla. Ak teda podpredseda vlády Holý predkladá novelizáciu, je to správny krok. Horšie je to však s kvalitou predkladaných materiálov.

Tie majú veľké nedostatky a najlepším riešením by bolo vrátiť ich na dopracovanie. Rozhodli sme sa ich však posunúť do druhého čítania za podmienky, že pozmeňujúcimi návrhmi v parlamente zmeníme medzery v návrhoch.

Aj developeri a celkovo stavebníctvo má veľmi dôležitú úlohu v hospodárstve. Podpora a zjednodušenie podnikania je dôležité. Musí to však mať jasné pravidlá a fungovať tak, aby do toho mohli hovoriť občania a mestá.

Zrýchlenie stavebného konania a celkovo výstavby považujem za pozitívum tohto zákona. Mal by odstrániť aj inžiniering, ktorý spočíva vo vybavovaní rôznych povolení či vyjadrení a často ide o inštitucionalizovanú korupciu. Benefitom je tiež skrátenie povoľovacieho procesu elektronizáciou.

Naopak za nesprávne pokladám zasahovanie do kompetencií obcí. Obce by po novom už nemali posledné slovo pri vyjadrení sa k súladu s územným plánom. Nepoužiteľným by sa stal inštitút stavebnej uzávery, kde by obec musela majiteľa pozemku finančne kompenzovať.

Nevhodné je aj odstránenie inštitútu zadania, kde by mal investor právo robiť zmeny a doplnky v územno-plánovacej dokumentácii kedykoľvek, ale obec len za konkrétnych podmienok. A riziká novej stavebnej legislatívy vznikajú aj z pohľadu pamiatkarov.

Je dôležité, aby sme v celom procese nezvýhodňovali mestá a obce alebo voči developerom. Tieto zákony upravíme tak, aby sa konanie zrýchlilo, aby to fungovalo, ale aby tam namiesto korupcie boli jasne stanovené pravidlá.

Peter Kremský, poslanec NR SR za OĽaNO a predseda Výboru pre hospodárske záležitostiNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…