Domov Komentáre KREMSKÝ: Politici nie sú nadľudia

KREMSKÝ: Politici nie sú nadľudia

0
0

Vládna koalícia prechádzala posledné týždne krízou, ktorá traumatizovala celú spoločnosť. Povedalo sa toho veľa, mnohé kroky neprispeli k upokojeniu, skôr k ďalšej eskalácii napätia. Zašlo to tak ďaleko, že niektorí lídri si nedokázali sadnúť za jeden stôl a ďalej rokovať o upokojení situácie.

Nebolo to dobré, keď sme sa viac zaoberali sebou, ako problémami občanov. Našťastie je to za nami, pretože to neprospelo nikomu. História rozsúdi, kto mal aký podiel viny na tejto situácii.

Vidieť chybu len na jednej strane je vždy nesprávne. Ak by sme to chceli prirovnať k manželstvu, zmierenie znamená ústupok. Obe strany musia urobiť krok späť, byť schopní sebareflexie. Zľaviť zo svojich predstáv a prestať vidieť problém iba v tom druhom.

Mnohokrát si myslíme, že politici sú nadľudia. Nemali by robiť chyby, mali by sa vyjadrovať kultivovane, najlepšie, ak by robili všetko, čo od nich očakávame. Je to neexistujúca realita politikov, ako supermanov s nadľudskými schopnosťami.

Politik je však obyčajný človek so svojimi chybami, povahou, osobnostnými črtami, schopnosťami, aj neschopnosťou. Jednoducho časť bežnej populácie. Ak chce, vie sa dohodnúť alebo aj zaseknúť. Čo však politik musí mať, je morálny postoj, svedomie a spravodlivosť na prvom mieste.

Ale tiež schopnosť pozrieť sa na oponenta s rešpektom a pre celospoločensky dobrú vec urobiť kompromis. Jednoducho preto, že pravda zvyčajne nie je iba jedna. Jedna minca, ktorá má dve strany. Dvaja sa pozerajú na rovnaký predmet, no jeden vidí pannu a druhý orla. Preto sa aj politik musí učiť vnímať názory druhého s rešpektom.

Je dobré, že koaliční partneri sa nakoniec dokázali dohodnúť. Igor Matovič urobil gesto, ktoré sa v politike len tak nevidí. Akt pokory, zmierenia, odpustenia. Krok, ktorý mnohí v spoločnosti žiaľ vnímajú ako slabosť.

Nie, ústupok nie je slabosť, ospravedlnenie a odpustenie nie je chybou. Je to len prvý krok k zmiereniu na ceste, ktorá vedie k tak veľmi potrebnému pokoju. Žiaden z koaličných lídrov nie je superman.

Nečakajme extrémne schopnosti. Ich úlohou je pracovať pre Slovensko a jeho obyvateľov. Ak budú pracovať ako tím, spory si vydiskutujú za zatvorenými dverami a pred kamery prídu s riešeniami v prospech ľudí, môžu si opäť získať ich dôveru.

Peter Kremský, poslanec NR SR za OĽaNO a predseda Výboru pre hospodárske záležitostiNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…