Domov Komentáre KREMSKÝ: Pre niekoho pomoc v ťažkých časoch, pre iného zlatá baňa

KREMSKÝ: Pre niekoho pomoc v ťažkých časoch, pre iného zlatá baňa

0
0

Pandémia ochorenia COVID-19 priniesla obrovský negatívny dopad na každodenný život. Zatvorené obchody, športoviská, hotely, školy aj úrady. Náš život sa zo dňa na deň prudko zmenil a len pomaly sa bude vracať do normálu. Niektoré veci sa možno nevrátia nikdy.

Mnoho podnikateľov najmä v službách takmer úplne prišlo o svoj biznis. Vláda na čas zatvorila hotely, fitnescentrá či kaderníctva. Podnikateľom však ponúkla pomoc, napríklad pri úhrade nájomného.

Ak si s majiteľom priestorov dohodnú zľavu, štát im poskytne dotáciu v rovnakej výške. Ak je napríklad zľava polovičná, druhú polovicu tvorí dotácia a nájomca neplatí nič. Ak je 20 percent, 20 percent dá aj štát a prevádzka zaplatí iba zvyšok. Ak sa nájomník s majiteľom nedohodne, za nevyužívané priestory platiť nemusí a na doplatenie má 48 mesiacov. Ak prežije.

Ministerstvo hospodárstva začalo tieto dotácie vyplácať v lete minulého roka a získali ich tisíce firiem, ktoré počas pandémie museli zavrieť. Okrem tých, čo boli naozaj v núdzi, sa však zjavne prihlásili aj čierne ovce. Špekulanti, ktorí nedokážu nič vytvoriť, ani byť užitoční. Sú však naozaj dobrí vo vymýšľaní kľučiek a zneužívaní medzier v zákonoch.

A tak sa objavili prípady, pri ktorých rozum ostáva stáť. Hotel v Prievidzi, ktorý mesto prenajíma za euro, ale pýta si dotácie na nájomné v státisícoch eur. Podľa zmluvy s prenajímateľom, ktorý s hotelom nič nemá. Alebo penzión, ktorý pýta dotácie na extrémne nadsadené nájomné, ktoré by mal akože platiť sám sebe.

Alebo napríklad bratislavská prominentná škola, ktorá patrí známej finančnej skupine a chodia do nej aj deti obvinených sudcov, bývalých ministrov, ale aj odsúdeného podvodníka na DPH. Vypýtala si dotáciu, hoci deti sa učia online a rodičia platia školné aj počas pandémie iba s malou zľavou. Plus futbalový Slovan, ktorý hrá ligu, ďalej má príjmy z reklamy a televíznych práv.

Príkladov by bolo veľa a je smutné, že na špekulantov neupozornili analytici Richarda Sulíka, ale neziskovka Transparency. Verím, že polícia im veľmi rýchlo klepne po prstoch a ukáže, že priživovať sa na ťažkých časoch je úbohé a nemorálne, ale najmä protizákonné. A zo zlatej bane sa stane zlatá mreža.

Peter Kremský, poslanec NR SR za OĽaNO a predseda Výboru pre hospodárske záležitostiNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Pápež v SR: Svätý Otec Slovensko vychválil a zacitoval aj Mor ho!

Pápež František priletel v nedeľu popoludní na štvordňovú pastoračnú návštevu Slovenskej r…