Domov Komentáre KREMSKÝ: Prečo inflácia spáli úspory aj tým, čo ich nemajú

KREMSKÝ: Prečo inflácia spáli úspory aj tým, čo ich nemajú

0
0

Po dlhých rokoch sa v Európe objavuje jav nevídaný – inflácia. Toto slovo bolo dlho iba položkou v štatistikách. Takmer sme aj zabudli, že naozaj existuje a môže tvrdo zasiahnuť do života jednotlivcov, ale aj celých štátov.

Inflácia však nezmizla, aj keď bola roky nízka, takmer až nepatrná. Neúnavné tlačenie peňazí v Európskej centrálnej banke a ich púšťanie do obehu lacnými úvermi prinieslo trpké ovocie.

Dalo sa čakať, že stále väčší tlak peňazí raz prerazí všetky zábrany a vystrelí ceny do nebies. Len nebolo jasné, ceny čoho to budú.

Dnes vieme, že ceny niečoho, čo na svete začína byť stále vzácnejšie a dostať sa k tomu si vyžaduje stále väčšie investície – sú to energie. Ropa, zemný plyn, ale aj uhlie, elektrina, voda, či rôzne suroviny.

Moderný svet ich nenásytne míňal bez obáv, že to raz skončí. Ale ten čas je tu. Čas lacných energií a surovín skončil a bude to už len drahšie. Kto chce kúriť, svietiť, nabíjať a hýbať sa, bude za svoje pohodlie platiť viac.

A to sa postupne cez výrobu prenesie do cien všetkého od rožka cez tričko až po internetové pripojenie. Keďže všetko bude drahšie, aj ľudia budú chcieť zarábať viac a keďže ich je v rozvinutých krajinách nedostatok, platy budú stúpať. Tak sa roztáča inflácia.

V minulosti bola dve-tri percentá ročne, tento rok sa už dostala na 5 % a to zďaleka nebude koniec. Všetkého je akosi málo, bohatší si radi priplatia, takže sa ceny zvýšia.

Čudný jav, ktorý sprevádza doznievanie pandémie Covidu, dopadá na naše peňaženky a úspory. Dokonca aj na tých, čo ich nemajú. Budú si totiž musieť všeličo odložiť a kúpiť to až neskôr.

Otázkou je, čo s tým. Zvláštne je, že to nerieši Národná banka, ktorá by mala ako prvá radiť občanom, aby neutrpeli škodu. V prvom rade je dôležité nedržať úspory na účte, ale ich investovať do toho, čo pri raste cien tiež stúpa.

Sú to najmä nehnuteľnosti a akcie podnikov, či na ne naviazané podielové fondy. V druhom rade uvažovať nad zmenou práce do odvetvia, kde je ľudí nedostatok a platy rýchlejšie stúpajú.

A napokon sa možno aj uskromniť, nekupovať zbytočnosti a tým prispieť svojou troškou k utlmeniu inflácie. Lebo funguje to aj opačne. Ak sa toho vyrobí priveľa, ceny sa zabrzdia a možno aj o niečo klesnú.

Peter Kremský, poslanec NR SR za OĽaNO a predseda Výboru pre hospodárske záležitostiNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…