Domov Komentáre KREMSKÝ: Prečo nám guvernér NBS ťahá medové motúzy popod nos?

KREMSKÝ: Prečo nám guvernér NBS ťahá medové motúzy popod nos?

0
0

Veľmi ma prekvapilo a zrejme nielen mňa, vyjadrenie guvernéra Národnej banky Slovenska Petra Kažimíra, že inflácia na Slovensku bude tento mesiac na vrchole, keď dosiahne 7 percent a podľa neho potom bude klesať. S číslom v januári súhlasím, ale obrovskou otázkou ostáva, ako prišiel na ten pokles?

Ceny energií sa zvýšili o desiatky až stovky percent. Je nedostatok niektorých tovarov, napríklad stavebných materiálov a výrazne zdražujú. Nedostatok ľudí sa pretavuje do zvyšujúcich sa platov.

Keď sa to všetko premietne do ceny výrobkov, od chleba až po nehnuteľnosti, inflácia bude stúpať aj nad 10 %, a to minimálne tento rok. Ako teda môže guvernér NBS tvrdiť niečo iné, keď veľa ekonomických ukazovateľov hovorí úplný opak?

Úlohou guvernéra nie je chlácholiť ľudí, ale hovoriť pravdu postavenú na faktoch. A to aj keď pochádza z garnitúry politikov, ktorí boli majstri v opíjaní občanov rožkom.

Má varovať ľudí, že vysoká inflácia môže znehodnotiť ich úspory vrátane dôchodkových fondov a navrhnúť im, ako sa pred tým môžu brániť.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: KREMSKÝ: Rok novej nádeje

Prečo nám ťahá medové motúzy popod nos, keď svetoví odborníci pokladajú vysokú infláciu za najväčšiu hrozbu pre svetovú ekonomiku a prognózy sa zhoršujú?

Opýtal som sa na to guvernéra aj na Finančnom výbore, ktorého som členom, ale odpovedi sa vyhol. Tvrdil, že vždy hovorí aj to, že to môže dopadnúť inak a že sa majú občania pripraviť aj na horší variant. Škoda len, že neprezradil ako. Budem sa tieto otázky pýtať aj naďalej. A hovoriť ľuďom pravdu.

Inflácia už v decembri prekonala 18-ročný rekord. A to sa len rozbieha, vlani ju ešte tlmili ceny potravín a bývania. Naopak, tento rok ju budú posilňovať.

Takže si držme klobúky a buďme k sebe úprimní. Nie sme tu na to, aby sme ľudí chlácholili sladkými rečami, ale aby sme im pomohli následky prekonať.

Peter Kremský, poslanec NR SR za OĽaNO a predseda Výboru pre hospodárske záležitostiNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…