Domov Komentáre KREMSKÝ: Priemysel sa ubránil talianskej katastrofe

KREMSKÝ: Priemysel sa ubránil talianskej katastrofe

0
0

Mesiace doma bez roboty, peňazí, aj bez šance hľadať si prácu. A navyše s preťaženým zdravotníctvom. To je perspektíva, ktorá by nepotešila nikoho. Aj tak by však mohla skončiť pandémia COVID-19, ktorá už takmer rok sužuje celý svet.

Každá vláda sa usiluje, aby sa postarala o občanov svojej krajiny nielen po zdravotnej stránke. Najjednoduchšie by bolo celú krajinu hermeticky uzavrieť, prinútiť ľudí sedieť mesiace doma a prečkať epidémiu v bezpečí.

Takéto opatrenia by však prudko postihli hospodárstvo krajiny. Zastavenie výroby, služieb, dodávok tovarov, obmedzenie dopravy a obchodu, to všetko by malo tvrdý dopad na každodenný život občanov. Stačí si uvedomiť, ako ťažko sa zvládalo len malé obmedzenie, ako zatvorenie kaderníctiev.

Preto vlády siahajú po vypnutí krajiny iba v krajných situáciách, ako bola napríklad vlani na jar v talianskej Lombardii, kde kolabovali nemocnice aj pohrebníctva.

Na Slovensku sa zatiaľ pri všetkých opatreniach podarilo udržať v chode kľúčové časti ekonomiky – priemysel, energetiku, potravinárstvo a základné zásobovanie.

Ak by zastali tieto odvetvia, ktoré sú hlavný zdroj príjmov nielen pre ľudí, ale aj pre štát, nebolo by postupne z čoho platiť nemocnice, testovanie, očkovanie, ale ani armádu, políciu alebo chod štátnych inštitúcií.

Výsledky posledných mesiacov hovoria jasne – priemysel sa vrátil na vlaňajšiu úroveň výroby, v novembri ju dokonca prekročil. Slovenské firmy vyrobili o vyše dve percentá viac tovaru a energií, čo je to jeden z najlepších výsledkov v Európe.

Česi rástli iba symbolicky, veľké krajiny dokonca vyrobili výrazne menej ako vlani – Francúzsko napríklad kleslo takmer o 5 percent.
Na Slovensku výrazne nerástla ani nezamestnanosť, na jeseň sa ešte mierne znížila.

Je to signál, že vláde sa podarilo ochrániť ekonomiku. Je dôležité udržať priemysel v chode aj počas druhej vlny a nájsť správne hygienické opatrenia na ochranu ekonomiky.

Peter Kremský, poslanec NR SR za OĽaNO a predseda Výboru pre hospodárske záležitostiNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

RAŠI: Vláda plných cintorínov

To, čo predvádza vláda Igora Matoviča, nikdy na Slovensku nebolo. Nie je to len nezvládnut…